Kolonia - Katedra (Kölner Dom)

Największa katedra w Niemczech i jedna z najpotężniejszych gotyckich budowli jaką kiedykolwiek wzniesiono. Pretekstem do jej powstania było przywiezienie w to miejsce przez Fryderyka Barbarossę relikwiarza Trzech Króli. Budowę katedry rozpoczęto w 1248 roku, a zakończono dopiero w 1880.
Wygląd zewnętrzny wywiera niesamowite wrażenie. Gigantycznych rozmiarów obiekt mimo wszystko sprawia wrażenie lekkości. Uwagę przykuwają 157 metrowe wieże oraz piękne portale znajdujące się zarówno na frontowej jak i na bocznych ścianach.
Wnętrze katedry wypełniają liczne dzieła sztuki. Najważniejszym z nich jest wspomniany już wcześniej relikwiarz. Umieszczony jest on na honorowym miejscu w prezbiterium za szybą ochronną. Innym bezcennym skarbem jest krucyfiks Gereona (sprzed 976 r.).
Najbardziej wytrwali turyści mogą wejść na wieżę, na szczycie której znajduje się platforma widokowa. Aby tam się dostać pokonać należy 590 stopni (98 metrów). Podczas wspinaczki zobaczyć można 24 tonowy dzwon św. Piotra - największy działający na świecie.


 
 

http://www.koelner-dom.de