Wenecja - Bazylika św. Marka (Basilica di San Marco)

Bazylika na placu św. Marka od samego początku powstała w celu pochowania relikwii św. Marka. Konsekracja pierwszego kościoła miała miejsce w 832 roku, ale został on zniszczony przez pożar w 976 roku. W latach 1063 - 1094 kościół został odbudowany w mniej więcej obecnym kształcie. Bazylika jest bogato zdobiona mozaikami, nad którymi prace rozpoczęto w ok. 1100 roku. Sporą część dekoracji wnętrza stanowią elementy zagrabione z Konstantynopola w czasie czwartej krucjaty. Wnętrze bazyliki można zwiedzać bezpłatnie. Jednakże, aby zobaczyć znajdujące się z tyłu ołtarza sanktuarium oraz wejść do skarbca należy wykupić bilet.
W sanktuarium znajduje się wspaniała nastawa ołtarzowa Pala d'Oro, która podobno zawiera szczątki św. Marka. Nastawa wykonana jest ze złota i srebra, a zdobi ją 15 rubinów, 100 ametystów, 400 granatów, 1300 pereł i 200 innych kamieni.
W skarbcu znajduje się najwspanialsza kolekcja sreber pochodzących z początków cesarstwa bizantyjskiego. Niestety została ona uszczuplona przez działania Napoleona.http://www.basilicasanmarco.it/