Praga - Muzeum Żydowskie (Židovské muzeum)

Muzeum Żydowskie w Pradze to kilka miejsc zlokalizowanych w dzielnicy Josefov. Kupując bilet należy określić, które obiekty chce się odwiedzić.


1. Synagoga Staronova.
Jest to najstarsza regularnie używana synagoga w Europie. Zbudowana została około 1275 roku. Synagoga znajduje się częściowo pod poziomem obecnej ulicy, a jej wnętrze przetrwało w od wieków nie zmienionej formie. Jednym z najważniejszych zabytków znajdujących się wewnątrz jest krzesło zajmowane przez Jehudę Low ben Becalela.To z nim związana jest opowieść o praskim Golemie.

 

2. Żydowski Ratusz.
Obecny budynek pochodzi z 1764 roku. Ciekawym elementem jest zegar, który pracuje w przeciwną stronę. Ma to nawiązywać do odwrotnego kierunku żydowskiego pisma.

3. Stary Cmentarz Żydowski.
Ostatni pochówek na tym cmentarzu odbył się w 1787 roku po czym cesarz Józef II zakazał chowania zmarłych w murach miejskich.Najstarszy nagrobek pochodzi z 1439 roku. Przez okres funkcjonowania tego cmentarza doszło tutaj do pochówku ok. 100 000 osób, ale do dziś zachowało się około 12 000 nagrobków. Jest to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Pradze.


4. Synagoga Pinkasova.
Na ścianach tej synagogi znajdują się nazwiska ofiar holokaustu z Czech i Moraw.

5. Dom Obrzędowy.
Kiedyś był to dom pogrzebowy. W okresie II wojny światowej naziści gromadzili w tym miejscu zwożone z całych Czech przedmioty kultu mając na celu stworzenie w tym miejscu muzeum "wymarłej rasy".

6. Synagoga Klausova.
Pochodzi z 1694 roku, a w jej wnętrzu zobaczyć można hebrajskie manuskrypty i książki wydawnictw żydowskich w Pradze.

7. Synagoga Maiselova.
W jej wnętrzu można zobaczyć wyroby srebrne, manuskrypty i sukienki na Torę. Niektóre z eksponatów pochodzą nawet z XVII wieku.

Ważna informacja: kiedy ja zwiedzałem Pragę zakupiony przeze mnie bilet upoważniał również do zwiedzenia w tym samym dniu Synagogi Hiszpańskiej za okazaniem biletu. Pomimo, że znajduje się ona poza dzielnicą Josefov to nikt, kto zdecyduje się ją odnaleźć nie będzie zawiedziony.


We wnętrzach obowiązywał zakaz fotografowania (poza Synagogą Hiszpańską).

http://www.jewishmuseum.cz/