Praga - Praski hrad (Pražský hrad)

Największy na świecie pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. Przekraczając bramę zamkową można powiedzieć, że wchodzi się w miasteczko pełne turystycznych atrakcji.

 
Od zawsze w tym miejscu znajdowały się zabudowania związane z władzą nad Czechami. Już w IX wieku powstały w tym miejscu pierwsze zabudowania, które następnie były rozbudowywane i przebudowywane.


 
 


Wraz z zakupionym biletem - w zależności od wybranej opcji - możemy zobaczyć przede wszystkim:
1. Stary Pałac Królewski.
Budowę tego pałacu rozpoczęto w XII wieku. Najciekawszymi pomieszczeniami są Sala Władysławowska, Czeska Kancelaria i Sala Sejmowa.


2. Bazylikę św. Jerzego.
Obecna bazylika pochodzi z 1142 roku. Wnętrze w wyniku prac renowacyjnych odzyskało pierwotny romański charakter. We wnętrzu znajduje się grobowiec Wratysława I, płyta nagrobna Bolesława II oraz grobowiec Ludmiły czczonej jako pierwsza czeska święta.


3. Katedrę św. Wita.
Budowa tej świątyni trwała 600 lat, a prace nad nią ukończono dopiero w 1929 roku. Najważniejsze obiekty znajdujące się wewnątrz to: znajdujące się na środku prezbiterium Cesarskie Mauzoleum, wykonana z 2 ton srebra trumna św. Jana Nepomucena no i oczywiście najwspanialsza kaplica św. Wacława. Warto również unieść wzrok ponad głowę, aby docenić witraże. Niektóre z nich wykonane zostały przez Alfonsa Muchę.


4. Złotą Uliczkę.
Czarujący zaułek z małymi, barwnymi domkami. Początkowo miejsce to zamieszkiwane było przez służbę zamkową, następnie przez alchemików sprowadzonych przez Rudolfa II, a następnie przez złotników. Pod numerem 22 przez krótki czas u swojej siostry mieszkał Franz Kafka.

 
 

 http://www.hrad.cz/