Wałbrzych - Zamek Książ

Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Łączy w sobie wiele stylów architektonicznych co powoduje, że określany jest jednym z najpiękniejszych.
Pierwotna warownia obronna, która powstała w tym miejscu w XIII w. stanowiła zabezpieczenie drogi handlowej ze Śląska do Czech. W XVII w. zamek na trzy wieki trafia w ręce rodziny Hochbergów. Na początku XVIII w. zamek przechodzi barokową przebudowę. Powstała wówczas wschodnia fasada z głównym wejściem, wspaniała Sala Maksymiliana. W tym samym czasie założone zostały ozdobne tarasy zamkowe. Kolejna przebudowa przypadła na początek XX wieku. Zamek powiększył się o skrzydła północne i zachodnie z dwiema wieżami.Podczas II wojny światowej pod zamkiem drążono ogromne tunele, których przeznaczenie pozostaje dzisiaj zagadką. W okresie wojny oraz czas tuż po wojnie doszło w zamku do wielu zniszczeń. Prace remontowe rozpoczęto dopiero w latach 70-tych.
Odradzam zwiedzania zamku jako turysta indywidualny. Niestety ciąg komunikacyjny przez kolejne pomieszczenia zamku nie jest właściwie oznaczony, a przemieszczanie się po zamku nie jest logiczne. Ponadto wiele miejsc dla turysty indywidualnego jest niedostępnych. Jest to pierwszy obiekt, który od długiego czasu, tak bardzo mnie rozczarował. W cenie biletu indywidualnego jest również wejście do Palmiarni, ale niestety nie zadbano o to, aby oznaczyć drogę dojazdu do tego obiektu położonego około 2 km od zamku. Kto chce zobaczyć również to miejsce powinien skorzystać z płatnego dojazdu krążącymi pomiędzy zamkiem i Palmiarnią meleksami. Co prawda bilet upoważnia do zwiedzenia Palmiarni przez rok od daty zakupu, ale nie oszukujmy się, że wiele osób z tego korzysta.

 
 

 
 

Polecam również z tym samym biletem odwiedzić Stadninę Stada Ogierów "Książ". Wejście znajduje się tuż przy parkingu.

 

http://www.ksiaz.walbrzych.pl/