Moskwa - Klasztor Nowodziewiczy (Новодевичий монастырь)

Książę moskiewski Wasyl III złożył uroczystą przysięgę, że jeżeli zwycięży w wojnie z Polską i Litwą oraz zdobędzie Smoleńsk to założy klasztor żeński. Udało się to w 1514 roku, a dziesięć lat później ukończono budowę klasztoru. Jest to jeden z najpiękniejszych moskiewskich monastyrów, który od samego początku miał opinię elitarnego. Mieszkające tutaj mniszki pochodziły z rodzin bojarskich, książęcych i carskich.
Wśród najstarszych obiektów klasztoru wyróżnia się sobór Smoleńskiej Ikony Matki Bożej, wybudowany w latach 1524-1525 na wzór kremlowskiego soboru Uspieńskiego. Większość pozostałych oglądanych do dziś zabudowań powstało w latach 80-tych XVII w. Są to m.in. mury z dwunastoma wieżami, cerkwie nadbramne Pokrowska i Prieobrażenija oraz najwspanialszy przykład moskiewskiego baroku - pałac Łopuchinej.
W 1598 roku w klasztorze koronował się na cara Borys Godunow, w latach 1610-1611 był on okupowany przez wojska polskie. Pod koniec XVII w. Piotr I uwięził w murach klasztoru swoją siostrę Zofię, a także pierwszą żonę Eudoksję Łopuchinę.
Na terenach klasztoru powstały dwa cmentarze. Starszy, mały, mieszczący się w obrębie murów klasztoru służył do pochówku księży, książąt oraz kupców. Drugi, nowszy i większy, przylega do murów klasztoru i począwszy od XIX wieku służy jako miejsce pochówku wybitnych osobistości. Spoczywają tutaj m.in. Antoni Czechow, Włodzimierz Majakowski, Mikołaj Gogol, Michaił Bułchakow, Prokofiew i Szostakowicz, Nikita Chruszczow, Wiaczesław Mołotow, Andriej Tupolew, Borys Jelcyn, Raisa Gorbaczow oraz żona i brat Stalina.
Uwaga - aby robić zdjęcia należy zakupić odpowiedni bilet. Zakaz wykonywania zdjęć bez biletu obejmuje cały teren klasztoru, a nie tylko wnętrza. Wykupienie biletu nie upoważnia do wykonywania zdjęć we wszystkich wnętrzach.
W ostatnim czasie klasztor uległ poważnym szkodom wywołanym ogromnym pożarem.