Sopot - Molo

Pierwsze molo w Sopocie powstało w tym miejscu w 1827 roku, ale miało ono długość zaledwie 31,5 metra. Obecny kształt nadany został tuż przed wojną w roku 1928 i obecnie mierząc 511,5 metra jest największym tego typu obiektem w Polsce. Może dlatego, kiedy mówi się o molo wszyscy mają przed oczami właśnie to z Sopotu, a przecież nie jest to jedyne molo na naszym wybrzeżu. Z molo w Sopocie widać bowiem to zlokalizowane w Gdyni-Orłowie. Jako ciekawostkę dodam, że w okresie międzywojennym molo w Sopocie pełniło funkcję przystani dla dużych statków pasażerskich, a także jako przystań dla hydroplanów.

W okresie od października do kwietnia wstęp na molo jest bezpłatny, natomiast w pozostałym okresie roku należy nabyć bilet wstępu.

Bilety przed rokiem 1995:

 Bilety do 2004 roku:

   
Bilety do 2010 roku:

Bilety stosowane obecnie:http://www.molo.sopot.pl

Hohenschwangau

Jedna z rezydencji na szlaku śladem Ludwika II Bawarskiego. Zamek zbudowany został na ruinach twierdzy z XII wieku. Obecny wygląd nadał temu miejscu Maksymilian II, ojciec Ludwika II. Żółto-pomarańczowy kolor zamku w stylu angielskiego neogotyku bardzo wyraźnie odcina się od otaczającej go zieleni lasu. Zamek ten - po zakończeniu prac budowlanych w 1837 roku - stał się letnią rezydencją króla Maksymiliana i jego rodziny. Po śmierci ojca, Ludwik II nakazał przebudować swoją sypialnię tak, aby jej sklepienie przypominało niebo za dnia i w nocy. W zamku znajduje się pianino na którym Wagner odgrywał Ludwikowi kolejne partie swoich powstających dzieł. Zamek pozostawał rezydencją Ludwika II do momentu wybudowania jego nowego zamku - Neuschwanstein.http://www.hohenschwangau.de/

Monachium - Wieża olimpijska (Olympiaturm)

Budowę tej wieży ukończono w 1968 roku. Obok niej znajdują się inne obiekty Parku Olimpijskiego wybudowane z okazji letnich igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Wieża ma 291 metrów wysokości i waży 52500 ton. Na wysokości 190 metrów znajduje się punkt widokowy. Dostać się tam można windą jeżdżącą z prędkością 7 m/s. Poniżej znajduje się restauracja dla 230 osób. Restauracja obraca się. Pełny jej obrót trwa 53 minuty. http://www.olympiapark.de/de/home/der-olympiapark/veranstaltungsorte/olympiaturm/

Epidauros - Antyczny teatr

Najważniejszym obiektem turystycznym przepięknego miasteczka jest antyczny teatr. Powstał on w IV w. p.n.e. Na widowni znajduje się 55 rzędów mogących pomieścić 14 tysięcy widzów. Teatr ten został odkryty dopiero pod koniec XIX w., a całość prac archeologicznych zakończyła się w 1954 roku. Pierwsze 34 rzędy widowni są autentyczne. Obecnie teatr ten wykorzystywany jest nadal. Odbywają się tutaj przedstawienia teatralne, szczególnie podczas Letniego Festiwalu Ateńskiego. Obiekt charakteryzuje się znakomitą akustyką, która wielokrotnie każdego dnia sprawdzana jest przez przebywających w tym obiekcie turystów.

Praga - Wieża telewizyjna Zizkov (Žižkovská věž)

Wieża widoczna jest z wielu miejsc w Pradze, ale niestety z uwagi na to, że położona na obrzeżach miasta, bardzo często jest omijana przez turystów. Budowa wieży zakończyła się w 1992 roku. Składa się ona z trzech filarów. W głównym - najszerszym - znajdują się szybkobieżne windy wwożące zainteresowanych punktem widokowym lub wizytą w położonej poniżej restauracji. Wieża ma 216 metrów wysokości, jej fundamenty sięgają 15 metrów w głąb ziemi, a całkowita masa tego obiektu wynosi 11800 ton.
W roku 2000 na wieży pojawiły się figurki raczkujących dzieci, których autorem jest artysta David Cerny.