Wałbrzych - Zamek Książ

Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Łączy w sobie wiele stylów architektonicznych co powoduje, że określany jest jednym z najpiękniejszych.
Pierwotna warownia obronna, która powstała w tym miejscu w XIII w. stanowiła zabezpieczenie drogi handlowej ze Śląska do Czech. W XVII w. zamek na trzy wieki trafia w ręce rodziny Hochbergów. Na początku XVIII w. zamek przechodzi barokową przebudowę. Powstała wówczas wschodnia fasada z głównym wejściem, wspaniała Sala Maksymiliana. W tym samym czasie założone zostały ozdobne tarasy zamkowe. Kolejna przebudowa przypadła na początek XX wieku. Zamek powiększył się o skrzydła północne i zachodnie z dwiema wieżami.Podczas II wojny światowej pod zamkiem drążono ogromne tunele, których przeznaczenie pozostaje dzisiaj zagadką. W okresie wojny oraz czas tuż po wojnie doszło w zamku do wielu zniszczeń. Prace remontowe rozpoczęto dopiero w latach 70-tych.
Odradzam zwiedzania zamku jako turysta indywidualny. Niestety ciąg komunikacyjny przez kolejne pomieszczenia zamku nie jest właściwie oznaczony, a przemieszczanie się po zamku nie jest logiczne. Ponadto wiele miejsc dla turysty indywidualnego jest niedostępnych. Jest to pierwszy obiekt, który od długiego czasu, tak bardzo mnie rozczarował. W cenie biletu indywidualnego jest również wejście do Palmiarni, ale niestety nie zadbano o to, aby oznaczyć drogę dojazdu do tego obiektu położonego około 2 km od zamku. Kto chce zobaczyć również to miejsce powinien skorzystać z płatnego dojazdu krążącymi pomiędzy zamkiem i Palmiarnią meleksami. Co prawda bilet upoważnia do zwiedzenia Palmiarni przez rok od daty zakupu, ale nie oszukujmy się, że wiele osób z tego korzysta.

 
 

 
 

Polecam również z tym samym biletem odwiedzić Stadninę Stada Ogierów "Książ". Wejście znajduje się tuż przy parkingu.

 

http://www.ksiaz.walbrzych.pl/

Salzburg - Forteca (Festung Hohensalzburg)

Forteca Wysokiego Salzburga to jeden z największych średniowiecznych zamków Europy. Jego szerokość wynosi 250 metrów, a długość 150 metrów. Budowę fortecy rozpoczęto w 1077 roku. Około roku 1496 powstała funkcjonująca do dzisiaj kolejka linowo-terenowa dzięki której twierdza zaopatrywana była w towary.



  http://www.hohensalzburgcastle.com/

Vernazza - Zamek Doria (Castello Doria)

Vernazza jest jednym z pięciu malowniczych miasteczek prowincji La Spezia tworzących park narodowy Cinque Terre (wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Do poszczególnych miasteczek parku dostać się można jedynie pociągiem lub promem. W XIII wieku w Vernazzy funkcjonował jeden z ważniejszych portów handlowych Ligurii. Z tego okresu nad miasteczkiem wznoszą się ruiny zamku z wieżą. Wdrapanie się na jej szczyt pozwala nacieszyć oczy przepięknym widokiem tego zachwycającego miejsca.



Padwa - Pałac Sprawiedliwości (Palazzo della Ragione)

Pałac zwany również il Salone powstał w 1218 roku jako siedziba rady miejskiej i sądu. Zobaczyć tutaj można największą w Europie średniowieczną salę o wymiarach: 80 metrów długości, 27 metrów szerokości i 27 metrów wysokości. Ściany pokryte są 333 freskami Giovanniego Miretty przedstawiającymi m.in. kolejne miesiące roku, bóstwa i znaki zodiaku. Wielkość sali podkreśla ustawiony w niej ogromny drewniany koń.


 
 

Werona - Amfiteatr (Arena di Verona)

Przy Piazza Bra w Weronie zobaczyć można trzeci co do wielkości rzymski amfiteatr (nr 1 jest w Capui koło Neapolu, a nr 2 to Koloseum w Rzymie). Amfiteatr w Weronie ukończony został w 30 roku n.e. Na 44 rzędach siedzeń pomieścić mógł ponad 20 tyś osób, czyli tyle ile w czasach rzymskich zamieszkiwało to miasto. Do naszych czasów Amfiteatr dotrwał w bardzo dobrym stanie, jeśli nie liczyć trzęsienia ziemi w 1183 roku, które spowodowało zawalenie się trzeciego piętra. Obecnie Amfiteatr wykorzystywany jest w okresie letnim jako miejsce w którym odbywa się festiwal operowy. Festiwal ten ściąga do miasta duże znakomitości operowe, a bilety wstępu na spektakle mogą kosztować nawet 400 Euro.

 
 


http://www.arena.it/