Moskwa - Maneż (Музейно-выставочное объединение Манеж)

Z okazji 5 rocznicy zwycięstwa nad armią Napoleona w 1817 roku wzniesiono budynek Maneżu. Budowla o długości 166 m i szerokości 45 m pokryta dachem bez żadnej podpory wewnątrz była dziełem architekta generała Augustyna de Bethencourt'a. Budynek powstał dla celów wojskowych. Wewnątrz jednocześnie mogło ćwiczyć 2 tys. żołnierzy. Jednakże od 1831 roku budynek ten zaczęto wykorzystywać do organizowania wystaw i koncertów. Po pożarze w 2004 roku został odbudowany, a przeprowadzone w nim prace pozwoliły na powiększenie jego powierzchni do 10 tys. m kw. i stanowi to jedną z największych powierzchni wystawowych w Moskwie.



http://moscowmanege.ru/ru/

Gdynia - Okręt-muzeum ORP Błyskawica

Stojący przy gdyńskim nadbrzeżu okręt Błyskawica powstał w brytyjskiej stoczni. W 1937 roku rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej. Należał wówczas do największych na Bałtyku niszczycieli. Jego turbiny pozwalały na rozwijanie prędkości 40 węzłów (ponad 70 km/h). Okręt uczestniczył w zmaganiach II wojny światowej do ostatnich jej dni. W 1976 roku postanowiono o udostępnieniu okrętu jako muzeum. Całkowita długość okrętu wynosi 114 m, a szerokość maksymalna ponad 11 metrów.
W okresie jesienno-zimowy okrętu nie można zwiedzać.


 

Wpis powstał dzięki uprzejmości Marcina B. z rodzinką, oraz Jakuba Z.

https://muzeummw.pl/orp-blyskawica/

Niechorze - Park Miniatur Latarni Morskich

Całoroczna atrakcja pozwalająca na zapoznanie się w jednym miejscu ze wszystkimi lataniami polskiego wybrzeża. Oczywiście wszystkie obiekty są miniaturami odtworzonymi z dbałością o szczegóły. Skala miniatur to 1:10. W cenę biletu wliczone jest oprowadzanie przez wykwalifikowanego przewodnika, który opowie o każdej budowli.

 
 

Wpis powstał dzięki pomocy Anny F.

http://park-miniatur-latarni.pl

Kraków - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Muzeum otwarto w 1994 roku. Jego powstanie zawdzięczamy Andrzejowi Wajdzie, władzom Krakowa oraz rządowi Japonii. Na początku placówka ta była częścią Muzeum Narodowego i prezentowała kolekcję zgromadzoną przez Feliksa Jasieńskiego, który przekazał ją w 1920 roku Muzeum. Od 2007 roku stanowi samodzielną placówkę kulturalną. Oprócz wspomnianej kolekcji Muzeum propaguje wiedzę na temat Japonii i Dalekiego Wschodu poprzez warsztaty i pokazy (np. parzenia herbaty, ikebany), a także naukę języka japońskiego.
Charakterystyczny gmach Muzeum zaprojektowany został przez japońskiego architekta Arata Isozaki.
W 2002 roku Muzeum odwiedzone zostało przez parę cesarską Japonii.

 

Kraków - Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława oraz Muzeum Katedralne

Wzgórze wawelskie obok zabudowań świeckich opisywanych w poprzednim poście mieści również zabudowę sakralną w postaci Katedry oraz Muzeum Katedralnego.
W związku z ustanowieniem w 1000 roku biskupstwa krakowskiego rozpoczęto na Wawelu budowę pierwszego kościoła romańskiego. W 1089 roku do katedry przeniesiono relikwie kanonizowanego w 1253 roku św. Stanisława. Miało to ogromny wpływ na ilość pielgrzymów napływających w to miejsce. Pozostałości zabudowy romańskiej możemy zobaczyć dzisiaj w krypcie św. Leonarda. Od 1320 roku wraz z koronacją na Króla Polski w tym miejscu Władysława Łokietka katedra na Wawelu zaczyna być uważana za Katedrę Królewską. Kolejni władcy zmieniali wygląd katedry poprzez dobudowywanie kolejnych kaplic. Jedną z najpiękniejszych takich kaplic jest niewątpliwie wyróżniająca się również z zewnątrz kaplica Zygmuntowska. Obok koronacji Katedra stanowiła również miejsce pochówku królów, królowych oraz członków rodzin rodów panujących. W kryptach Katedry spoczywają również postaci ważne dla narodu polskiego. Są to m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Tadeusz Kościuszko, Józef Poniatowski czy Władysław Sikorski. Zwiedzający Katedrę mogą również wspiąć się na wieżę katedralną, aby zobaczyć najważniejszy w historii Polski dzwon zwany Dzwonem Zygmunta.

 

 

W Domu Katedralnym znajdującym się po przeciwnej stronie Katedry prezentuje swoje zbiory Muzeum Katedralne. W salach muzeum zobaczyć można przedmioty związane z koronacjami i pochówkami królów polskich, przedmioty pochodzące z darów biskupich, królewskich i magnackich dla Katedry, a także pamiątki związane z Janem Pawłem II.



http://www.katedra-wawelska.pl/