Peterhof - Wielki Pałac (Большой Петергофский дворец)

Peterhof to 1000 hektarowy park w którym mieści się pięć pałaców oraz ogromna ilość fontann uatrakcyjniających spacer po parku. Woda towarzyszy nam prawie przez cały czas od opuszczenia murów pałacowych. Powstanie tego kompleksu to zasługa Piotra I, chociaż de facto to jego żona Katarzyna podpowiedziała mu gdzie najlepiej zlokalizować ten "przydrożny apartament". Budowa tego miejsca trwała siedem lat od 1714 do 1721 roku.
Wielki Pałac to najważniejsza carska rezydencja tego kompleksu. Jest to dzieło Jeana-Baptiste'a Le Blond'a, przebudowane w znacznej mierze przez Francesca Bartolomea Rastrellego - ulubionego architekta carycy Elżbiety. Zwiedzając pałac zobaczyć można jak odmiennym gustom architektonicznym hołdowały dwie najważniejsze gospodynie tego miejsca: Katarzyna II i Elżbieta. Szlachetność antyku miesza się kolejnymi salami z ciężko złotym barokiem.
Z tarasu przed pałacem widać piękną panoramę Zatoki Fińskiej oraz w pełnej okazałości Wielką Kaskadę. Jest to największy XVIII wieczny tego typu kompleks. Składa się on z 37 złoconych posągów, 64 fontann i 142 wodotrysków. Najważniejszą częścią Wielkiej Kaskady jest fontanna "Samson rozdzierający paszczę lwa" upamiętniająca zwycięstwo Piotra I nad Karolem XII w bitwie pod Połtawą. Z paszczy lwa wytryska 20 metrowy słup wody.
Z ciekawostek: miejsce to odwiedzane jest corocznie przez 4 miliony osób. Woda do parku dostarczana jest z odległych o 22 km Wzgórz Ropszyńskich. Wszystkie fontanny potrzebują dziennie 100 tys. m3 wody.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
http://peterhofmuseum.ru/