Warszawa - Muzeum Kolejnictwa / Stacja Muzeum

Z ogromną przykrością podchodzę do tego wpisu. Dlaczego? Ponieważ 31.03.2016 roku z muzealnej mapy Polski to muzeum zniknie. Wszystkie eksponaty przekazane zostaną nowej placówce, która ma powstać na warszawskich Odolanach.
Muzeum Kolejnictwa powstało w 1931 roku. W okresie II wojny światowej dorobek muzeum został całkowicie zniszczony. Po wojnie podjęto decyzję o odtworzeniu zbiorów. To co udało się kolejarzom z całej Polski przekazać Muzeum zostało ulokowane w budynku dawnej hali Dworca Głównego w centrum Warszawy. Na ekspozycji w salach muzeum zobaczyć można liczne modele taboru kolejowego, urządzenia stanowiące wyposażenie stacji i peronów oraz makietę kolejową. Na zewnątrz natomiast znajduje się skansen, gdzie obok licznie prezentujących się parowozów, elektrowozów, lokomotyw i powszechnie przez lata używanych wagonów zobaczymy szczególne eksponaty w postaci: Salonki Bieruta, lokomotywy pancernej, czy wagonu artyleryjskiego.
No cóż ... pozostaje jeszcze kilka dni, aby nasycić oczy, bo potem w tym miejscu powstanie centrum handlowe.

EDIT: Eksponaty zlikwidowanego Muzeum Kolejnictwa przejęła powołana wspólnie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i PKP S.A. "Stacja Muzeum". Do czasu powstania nowej siedziby Stacja Muzeum działa w tym samym miejscu co dotychczasowe Muzeum Kolejnictwa. 

 


Bilety nowej instytucji: 
 
 

Wpis powstał dzięki uprzejmości Dominika S.

http://www.muzkol.pl