Katowice - Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie powstało w 1929 roku i działało do wybuchu II wojny światowej. Niestety, aby wznowiono działalność tej placówki należało czekać aż do 1984 roku. Od 2015 roku muzeum uzyskało nową siedzibę w nowoczesnym kompleksie powstałym na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice". To jak udało się dostosować dawną kopalnię i jej tereny na potrzeby muzealne cieszy oczy. Główną częścią muzeum jest siedmiokondygnacyjny budynek, którego 3 poziomy znajdują się pod ziemią. Zobaczyć tutaj możemy wystawy stałe prezentujące sztukę polską od 1800 do 1945 roku, polską sztukę współczesną po 1945 roku, galerię sztuki nieprofesjonalnej, galerię sztuki sakralnej, laboratorium przestrzeni teatralnej oraz ekspozycję: "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów".
Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu spacer poprzez historię Górnego Śląska. Wchodzimy poprzez drzwi wejściowe do Kopalni Katowice. Mijamy w łaźni górników, którzy skończyli szychtę i wyjechali na powierzchnię. I wkraczamy w zaaranżowaną przestrzeń w której po kolei poznajemy historię "czarnego" Śląska, jego kulturę i ludzi tworzących to miejsce. Wystawa wspomagana licznymi multimediami nie przytłacza, a wręcz zachęca do odkrywania poszczególnych tematów związanych ze Śląskiem. Duży plus i gratulacje dla muzeum za tę część pobytu w jego gmachu.
Warto również spojrzeć na muzeum i przestrzeń w jakiej się znajduje z innego punktu. Aby to zrobić należy skorzystać z punktu widokowego na szczycie wieży wyciągowej szybu kopalnianego. Z góry rozciąga się piękny widok na całe Katowice, a szczególnie przylegający do muzeum teren zwany Strefą Kultury (tworzą go obok zabudowań Muzeum Śląskiego: Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia).


 
 
 
 
 
 
 

http://www.muzeumslaskie.pl/