Nowy Jork - Statua Wolności (Statue of Liberty)

28 października 1886 roku, czyli równo 130 lat temu odsłonięto symbol wolności i marzeń tysięcy ludzi o lepszym świecie. Wpływając statkami do portu w Nowym Jorku kolejne pokolenia imigrantów widziały właśnie ją - Statuę Wolności. Pomnik ten podarowała Stanom Zjednoczonym Francja, a jej autorem jest Frederic August Bartholdi. Uroczystego odsłonięcia Statuy dokonał prezydent Grover Cleveland. Sama Statua mierzy 46,5 metra, ale wraz z cokołem na którym stoi jej wysokość wynosi 96 metrów. Wewnątrz znajdują się schody prowadzące do punktu widokowego. Po zamachach 11 września 2001 możliwość jej zwiedzania była mocno ograniczona.
Dziś w okrągłą rocznicę jej odsłonięcia zastanawiam się czy nie mamy prawa przypomnieć Amerykanom co symbolizuje ten pomnik na całym świecie. Mam bowiem smutne przekonanie, że wielu z nich zapomniało o tym.


Ponieważ nie mam wizy amerykańskiej i nie wybieram się póki co o nią służalczo prosić, dlatego wybrałem się do Paryża, aby zobaczyć mniejsze wersje Statuy - jakby pierwowzory tej podarowanej za ocean. Wiele osób nie wie o tym, że tak można zrobić :) A w Paryżu są dwa miejsca z tym pomnikiem.


https://www.nps.gov/stli/index.htm