Pławniowice - Zespół Pałacowo-Parkowy

Pławniowice są niewielką miejscowością w okolicach Gliwic. Znajduje się tutaj pałac zbudowany w latach 1882-1885, stanowiący do 1945 roku rodową siedzibę rodziny Ballestrem. Na polecenie Franciszka II Ballestrem budową pałacu zajmował się Konstantyn Heidenreich z Kopic k. Grodkowa. Trójskrzydłowy pałac utrzymany jest w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego. W pałacu do zwiedzenia udostępniona jest kaplica oraz pięć pomieszczeń.
Do pałacu przylega rozległy park założony w 1881 roku.
Wstęp do parku jak i do pałacu jest płatny. Zwiedzanie pałacu możliwe jest dla osób indywidualnych w dwa dni tygodnia tj. czwartek i niedzielę. Zwiedzanie pałacu prowadzone jest przez przewodnika. Niestety z uwagi na ograniczony dostęp wnętrza zwiedza się w dosyć dużej grupie turystów. Przechodząc przez pomieszczenia słyszy się słowa przewodnika dzięki zainstalowanemu na trasie zwiedzania systemowi nagłośnienia, ale ostatnie osoby wchodzą do pomieszczeń, kiedy pierwsze kończą już zwiedzanie.
Fotografowanie wnętrz jest możliwe za dodatkową dobrowolną opłatą.
Obecnie pałac należy do diecezji gliwickiej i mieści się w nim Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny. 
 
 
 

Praga - Muzeum Franza Kafki (Franz Kafka Museum)

Przyznaję, że nie przeczytałem niczego co napisał Franz Kafka. Myślę, że chyba pora nadrobić tę zaległość. Całe swoje krótkie stosunkowo życie Franz Kafka spędził w Pradze, dlatego wiele jest miejsc w tym mieście w których można natknąć się na ślady pisarza. W muzeum zgromadzono rękopisy, dzienniki i korespondencję Kafki. I chociaż Kafka w swoich dziełach nie nazywa miejsca w których toczy się ich akcja to ekspozycja muzeum próbuje połączyć je właśnie z Pragą. Jak się to udaje mogą ocenić Ci, którzy znają pisarstwo Kafki, zobaczyli Pragę i odwiedzili muzeum.


http://www.kafkamuseum.cz

P.S.
Dla potwierdzenia tezy o wielu miejscach w Pradze w których można natknąć się na Franza Kafkę pokazuję jeszcze dwa zdjęcia nie związane ze muzeum, którego dotyczy wpis.

 

Kraków - Dom Jana Matejki

Jan Matejko zaliczany jest do najważniejszych malarzy w historii Polski. Spod jego ręki wyszło wiele monumentalnych dzieł ukazujących najważniejsze momenty w dziejach naszego kraju. Całe swoje życie spędził w Krakowie. W domu przy ul. Floriańskiej przyszedł na świat i zmarł. Dziś w domu tym możemy zobaczyć pamiątki po tym wybitnym Polaku. Warto tam zajrzeć, choć jak sam się przekonałem miejsce to nie jest nadmiernie oblegane. A szkoda.
Jako ciekawostkę dodam, że zwiedzając Watykan zobaczyć można obraz "Jan Sobieski pod Wiedniem" namalowany i podarowany przez Matejkę papieżowi Leonowi XIII. W domu Matejki w Krakowie przechowywany jest szkoc do tego obrazu.

 
 
http://mnk.pl/oddzial/dom-jana-matejki

Rudy - Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy

Około 1253 roku do Rudy książę opolski Władysław sprowadza cystersów. Ci zakładają tutaj klasztor i gospodarzą nadanymi im siedmioma wsiami. Dzięki swej gospodarności pomnażają powierzony im majątek i z powodzeniem zarządzają tym terenem, aż do 1810 roku. Efektem ich obecności jest powstały na początku XIV wieku kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uznawany za najstarsze sanktuarium maryjne Śląska. W kaplicy znajduje się słynący łaskami obraz Matki Boskiej Rudzkiej. Oprócz obrazu w kościele znajdują się relikwie Krzyża Świętego oraz relikwie św. Walentego.
Przylegające do kościoła zabudowania klasztorne w XIX wieku przebudowane zostały na rezydencję magnacką pierwszego księcia raciborskiego Wilhelma IV von Ratibor. Potomkowie Wilhelma IV zarządzali tymi posiadłościami do 1945 roku. Po wojnie wojska sowieckie zniszczyły kościół i pałac. Obecnie obiekt znajduje się pod opieką Diecezji Gliwickiej powoli odzyskując swój dawny blask.


 
 
 
 
 
 
 

http://www.rudy-opactwo.pl

Katowice - Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie powstało w 1929 roku i działało do wybuchu II wojny światowej. Niestety, aby wznowiono działalność tej placówki należało czekać aż do 1984 roku. Od 2015 roku muzeum uzyskało nową siedzibę w nowoczesnym kompleksie powstałym na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice". To jak udało się dostosować dawną kopalnię i jej tereny na potrzeby muzealne cieszy oczy. Główną częścią muzeum jest siedmiokondygnacyjny budynek, którego 3 poziomy znajdują się pod ziemią. Zobaczyć tutaj możemy wystawy stałe prezentujące sztukę polską od 1800 do 1945 roku, polską sztukę współczesną po 1945 roku, galerię sztuki nieprofesjonalnej, galerię sztuki sakralnej, laboratorium przestrzeni teatralnej oraz ekspozycję: "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów".
Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu spacer poprzez historię Górnego Śląska. Wchodzimy poprzez drzwi wejściowe do Kopalni Katowice. Mijamy w łaźni górników, którzy skończyli szychtę i wyjechali na powierzchnię. I wkraczamy w zaaranżowaną przestrzeń w której po kolei poznajemy historię "czarnego" Śląska, jego kulturę i ludzi tworzących to miejsce. Wystawa wspomagana licznymi multimediami nie przytłacza, a wręcz zachęca do odkrywania poszczególnych tematów związanych ze Śląskiem. Duży plus i gratulacje dla muzeum za tę część pobytu w jego gmachu.
Warto również spojrzeć na muzeum i przestrzeń w jakiej się znajduje z innego punktu. Aby to zrobić należy skorzystać z punktu widokowego na szczycie wieży wyciągowej szybu kopalnianego. Z góry rozciąga się piękny widok na całe Katowice, a szczególnie przylegający do muzeum teren zwany Strefą Kultury (tworzą go obok zabudowań Muzeum Śląskiego: Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia).


 
 
 
 
 
 
 

http://www.muzeumslaskie.pl/