Malbork - Zespół zamkowy

Największy pod względem powierzchni zamek świata znajduje się w Malborku. Ten wzniesiony przez Zakon Krzyżacki zamek jest jednym z najznakomitszych przykładów architektury średniowiecznego budownictwa obronno-rezydencyjnego. Od 1309 roku to tutaj mieściła się siedziba Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Zamek tradycyjnie dzielony jest na trzy części: Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski (Przedzamcze).
Zamek Wysoki jest najstarszą częścią całego zespołu. To tutaj znajduje się kościół NMP z kaplicą św. Anny w której spoczęło 11 Wielkich Mistrzów.
Zamek Średni powstał w miejscu dawnego przedzamcza. W tej części znajdują się pomieszczenia "socjalne" dla rycerzy przybywających do Malborka z Europy Zachodniej. Obok pomieszczeń mieszkalnych mieści się tutaj Wielki Refektarz (największa sala zamku), Infimeria oraz Pałac Wielkich Mistrzów.
Zamek Niski obejmował pomieszczenia gospodarcze. Wśród nich na uwagę zasługują: kaplica św. Wawrzyńca przeznaczona dla służby zamkowej, Karwan czyli wielka zbrojownia, spichlerz, ludwisarnia.
Od 1997 roku Zamek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


 
 


 
 
 
 
 
 
 

Wpis powstał dzięki uprzejmości Moniki W.

http://www.zamek.malbork.pl