Warszawa - Park Miniatur Województwa Mazowieckiego

W czasie wieczornego spaceru po Warszawie w czerwcową Noc Muzeów dotarłem na ulicę Senatorską do budynku dawnego Domu Bankowego Wilhelma Landaua. Budynek wzniesiono w latach 1904-06 i jest obecnie jednym z najlepiej zachowanych przykładów secesji w Warszawie. Od 2015 roku w jego wnętrzach znalazł schronienie Park Miniatur. Park jest przedsięwzięciem prywatnym pasjonatów historii mającym na celu odtworzenie w skali 1:25 obiektów zniszczonych w czasie II wojny światowej i dziś już nie istniejących w przedwojennym kształcie lub zburzonych całkowicie. Aby to zrobić pracownicy Parku spędzają liczne godziny na studiowaniu dawnych planów miasta, rycin lub zachowanych zdjęć i na ich podstawie budują i odzyskują od zapomnienia klimat dawnej stolicy. Obecnie zobaczyć można 10 miniatur, ale docelowo ma ich być 50. W czasie mojej wizyty miałem przyjemność zobaczenia pracowni w której powstają miniatury oraz wysłuchania opowieści jak powstają miniatury. Na tej podstawie mogę powiedzieć, że do celu jaki ma Park droga jeszcze długa, ale warto na niego czekać.
Obok miniatur Park udostępnia również wystawę czasową Anaglifów Warszawskich. Są to zdjęcia Warszawy z przełomu XIX i XX wieku, które dzięki okularom możemy oglądać w 3D. Choć trzeba chwili, aby przyzwyczaić oczy do takiego patrzenia i chwili, aby lekko oszukać nasz mózg, to z każdym kolejnym oglądanym zdjęciem miałem coraz większą frajdę.
Niestety w ostatnich dniach dotarła do mnie wiadomość, że Park będzie musiał opuścić obecnie zajmowaną siedzibę w terminie szybszym niż zawarta z miastem umowa. W tej chwili nie wiadomo, jaka będzie nowa lokalizacja.

 
 

 
 
 
 

http://miniaturymazowieckie.com