Moskwa - Robotnik i Kołchoźnica (Рабочий и Колхозница)

Wpis ten prześladował mnie już od dłuższego czasu, ale nie wiedziałem jak się za niego zabrać. I właśnie kilka dni temu natrafiłem na następujące słowa:

"... Nad ogołoconym lasem unosiły się dwa kolosy - Robotnik i Kołchoźnica, chwyciwszy się w swojej dziwnej pozie, ni to ślizgając się po lodzie, ni to wirując w tangu, ale bez patrzenia na siebie, aseksualnie. Na co patrzą? Ciekawe, czy ze swojej wysokości widzą to, co za horyzontem? ..."

Powyższy cytat pochodzi z książki Dmitrya Glukhovsky'ego "Metro 2035". Kto jeszcze nie zna jego książek to czas to nadrobić.
Ale wracając do pary, która mnie przywiodła do tego wpisu. Pamiętam, że każdy film rosyjski puszczany w telewizji za moich dziecięcych lat rozpoczynał się wizerunkiem tej właśnie pary pompatycznie oświetlonej snopami z reflektorów. Robotnik i Kołchoźnica to pomnik powstały na potrzeby pawilonu rosyjskiego na wystawę światową w Paryżu w 1937 roku. Autorami tego dzieła są Wiera Muchina i Borys Jofan. Rzeźba ta uzyskała miano wzorca socrealizmu. Po wystawie w Paryżu powróciła do Moskwy i ustawiona została przed wejściem na teren Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego. W 2009 roku miało miejsce ponowne (bardzo huczne) odsłonięcie pomnika po jego renowacji. Posadowiony został on na wyższym postumencie, a pod stopami Robotnika i Kołchoźnicy znajduje się jeden z pawilonów wystawowych.

 
 http://vdnh.ru/