Giza - Piramida Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa

Najsłynniejsze i najczęściej fotografowane zabytki świata znajdują się około 18 km od centrum Kairu. To trzy piramidy. Największa i najstarsza - piramida Cheopsa, średnia - piramida Chefrena, oraz najmniejsza - piramida Mykerinosa. A co ciekawe pomiędzy nimi znajduje się całe mnóstwo pomniejszych piramid ukrytych w cieniu tych najsławniejszych.
Wielka Piramida Cheopsa jest najstarszą piramidą. Zbudowana została z 2,3 miliona bloków wapiennych o łącznej wadze 6,2 miliona ton. Oryginalnie wznosiła się na wysokość 147 metrów, ale została ograbiona z zewnętrznej okładziny co spowodowało jej obniżenie do 137 metrów. Zbudowana została ok. 2560 lat p.n.e. jako grobowiec dla faraona Cheopsa. Niestety wnętrze wygląda na niedokończone i nie wiadomo, czy rzeczywiście posłużyło do złożenia ciała tego władcy.
Piramida Chefrena przez bardzo długi czas zakopana była pod piaskiem pustyni dzięki czemu jest najlepiej zachowaną piramidą. Pierwotnie jej wysokość wynosiła 143 metry, a obecnie 134,6 metra. Jej budowa zakończyła się prawdopodobnie ok. 2532 r. p.n.e.
Piramida Mykerinosa jest najmniejsza. Jej wysokość wynosi zaledwie 62 metry. Zwana jest czerwoną piramidą z uwagi na wykorzystanie czerwonego granitu jako okładziny. Jest jedyną piramidą w której wnętrzu odnaleziono szczątki ludzkie.
Mimo, że są one zaliczane od wieków do siedmiu cudów świata stając u ich podnóża czuje się rozczarowanie widokiem. Ich wielkość jest zdecydowanie mniejsza niż wrażenie jakie się ma oglądając je na licznych zdjęciach i filmach. Ale pomimo tego warto przyjechać w to miejsce i zobaczyć do czego zdolni byli starożytni Egipcjanie.
Jeżeli chodzi o zwiedzanie to na teren kompleksu piramid obowiązuje bilet, ale jeżeli ktoś chce zwiedzić piramidę wewnątrz musi poprosić o dodatkowy. Dla zwiedzających zamknięta jest tylko piramida Chefrena. Do piramidy Cheopsa bilety są droższe i trudniejsze do nabycia.
Przyjeżdżając pod piramidy w godzinach wieczornych można nabyć bilety na spektakl światło i dźwięk.