Kraków - Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława oraz Muzeum Katedralne

Wzgórze wawelskie obok zabudowań świeckich opisywanych w poprzednim poście mieści również zabudowę sakralną w postaci Katedry oraz Muzeum Katedralnego.
W związku z ustanowieniem w 1000 roku biskupstwa krakowskiego rozpoczęto na Wawelu budowę pierwszego kościoła romańskiego. W 1089 roku do katedry przeniesiono relikwie kanonizowanego w 1253 roku św. Stanisława. Miało to ogromny wpływ na ilość pielgrzymów napływających w to miejsce. Pozostałości zabudowy romańskiej możemy zobaczyć dzisiaj w krypcie św. Leonarda. Od 1320 roku wraz z koronacją na Króla Polski w tym miejscu Władysława Łokietka katedra na Wawelu zaczyna być uważana za Katedrę Królewską. Kolejni władcy zmieniali wygląd katedry poprzez dobudowywanie kolejnych kaplic. Jedną z najpiękniejszych takich kaplic jest niewątpliwie wyróżniająca się również z zewnątrz kaplica Zygmuntowska. Obok koronacji Katedra stanowiła również miejsce pochówku królów, królowych oraz członków rodzin rodów panujących. W kryptach Katedry spoczywają również postaci ważne dla narodu polskiego. Są to m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Tadeusz Kościuszko, Józef Poniatowski czy Władysław Sikorski. Zwiedzający Katedrę mogą również wspiąć się na wieżę katedralną, aby zobaczyć najważniejszy w historii Polski dzwon zwany Dzwonem Zygmunta.

 

 

W Domu Katedralnym znajdującym się po przeciwnej stronie Katedry prezentuje swoje zbiory Muzeum Katedralne. W salach muzeum zobaczyć można przedmioty związane z koronacjami i pochówkami królów polskich, przedmioty pochodzące z darów biskupich, królewskich i magnackich dla Katedry, a także pamiątki związane z Janem Pawłem II.http://www.katedra-wawelska.pl/