Kraków - Zamek Królewski na Wawelu

Jedno z najważniejszych miejsc w sercach i świadomości Polaków. Miejsce, które w większości polskich umysłów kojarzy się z początkiem naszej państwowości. A przecież pomimo tego, że badania archeologiczne wykazują obecność już w XI wieku w tym miejscu budynków murowanych to dopiero od XII wieku wzgórze Wawel staje się miejscem pobytu władcy Polski. Wygląd zabudowań zamku zmieniał się w czasie wieków wielokrotnie. Obecnie w trakcie zwiedzania udostępnionych jest 71 sal w różnych stylach architektonicznych: renesansowym, barokowym, klasycystycznym, a także w stylu okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zwiedzający mogą - w ramach limitu udostępnionej limitowanej puli biletów - zobaczyć następujące części zamku:
- Reprezentacyjne Komnaty Królewskie - są to sale znajdujące się na parterze i II piętrze zamku w których zobaczyć można przede wszystkim najważniejszy dla tego zamku zabytek w postaci arrasów Zygmunta Augusta. Jest to jedyny zabytek Wawelu potwierdzający wielkość ówczesnego władcy. Wszystkie pomieszczenia na tej trasie zwiedzania pełniły funkcje reprezentacyjne służąc do przyjmowania posłów, posiedzeń senatu, uroczystości oraz organizowanych bali.
- Prywatne Apartamenty Królewskie -są to pomieszczenia na I piętrze zamku które używane były przez rodzinę królewską wraz z jej świtą jako pomieszczenia prywatne.
- Skarbiec Koronny - pomieszczenia znajdujące się na parterze. Zobaczyć tutaj można - obok sztuki złotniczej - Szczerbiec (miecz koronacyjny), miecz i koronę grobową Zygmunta Starego, a także pamiątki związane z innymi królami Polski, m.in.: Zygmuntem Augustem, Zygmuntem III, Janem Kazimierzem.
- Zbrojownia - pomieszczenia znajdujące się na parterze i w piwnicach zamku. Jak sama nazwa wskazuje w pomieszczeniach tych zobaczyć można ekspozycję broni białej i broni palnej.
- Sztuka Wschodu - ekspozycja prezentująca zamiłowanie królów polskich do orientalistyki. Zobaczyć tu możemy w dużej części łupy wojenne Jana III Sobieskiego (namioty tureckie, broń), ale również przekazywane na Wawel przez wielu darczyńców ceramiki japońskie i chińskie.
Zakup biletów wstępu na wyżej wymienione ekspozycje wiąże się niestety z bardzo długimi kolejkami do kas. Drugim nieprzyjemnym elementem zwiedzania jest jego koszt.
 
 
 
 
 


 
 

Jedną z trzech zachowanych baszt ogniowych jest powstała około 1460 roku Baszta Sandomierska. Została ona wybudowana w celu ochrony rezydencji królewskiej od strony Stradomia. Wewnątrz wieży mogła znajdować się kwatera straży lub więzienie. Na szczyt wieży, skąd roztacza się piękny widok na Kraków, wiodą dosyć strome schody.


Trochę odmienną atrakcją wzgórza wawelskiego jest znajdująca się tutaj jaskinia krasowa zwana popularnie Smoczą Jamą. Ciąg jaskiniowy wynosi 82 metry i jego zwiedzanie rozpoczynamy na wzgórzu, aby schodząc w dół wyjść u podnóża niemal wprost na rzeźbę Smoka Wawelskiego.

 

Od 2012 roku na Wawelu w oddzielnej sali zobaczyć możemy jedyny w Polsce obraz Leonarda da Vinci. Każdy chętny do odwiedzenia "Damy z gronostajem" ("Damy z łasiczką") musi zakupić odrębny bilet, a następnie wspiąć się na drugie piętro apartamentów zajmowanych przez królowe i ich dwórki. Jak przystało na Damę zajmuje ona pomieszczenia tradycyjnie przeznaczone dla kobiet.
Obraz oddany został na Wawel jako depozyt Muzeum Czartoryskich.


http://www.wawel.krakow.pl/pl/