Zabrze - Zabytkowa Kopalnia Guido

Kopalnia Guido założona została w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Hrabia wymyślił sobie, że skoro znajdująca się nieopodal kopalnia Królowa Luiza wydobywa znaczne ilości czarnego złota, a zapotrzebowanie na węgiel stale rośnie to i on powinien na tym interesie nieźle zarobić. Niestety jak się okazało biedny hrabia przeliczył się, gdyż kopalnia jego powstała w miejscu uskoku tektonicznego i nie miała dobrego dostępu do wystarczających pokładów węgla. Ostatecznie w 1887 roku kopalnia została sprzedana państwu.
Obecnie kopalnia Guido funkcjonuje jako skansen unikalny na skalę światową. Turyści mogą zapoznać się z realiami pracy górnika zjeżdżając na dwie głębokości. Płytsza z nich znajduje się 170 metrów pod ziemią. Na tym poziomie znajduje się ekspozycja pokazująca historię kopalni oraz jak wyglądała praca w takim miejscu na przełomie XIX i XX wieku. Drugi poziom znajduje się na głębokości 320 metrów. Na tym poziomie prezentowane są bardziej współczesne maszyny i urządzenia górnicze. Na tej głębokości można również odwiedzić pub, aby napić się piwa czy skosztować żurku. Poruszanie się po kopalni możliwe jest wyłącznie w towarzystwie przewodnika (na trasie zwiedzania - w cenie biletu) lub pracownika pubu (chcąc ją opuścić i wyjechać na powierzchnię). Na poziom 320 nie powinny udawać się osoby z problemami zdrowotnymi, a także dzieci poniżej 6 roku życia.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia tego miejsca, gdyż ja po zwiedzaniu mogłem skonfrontować moje wyobrażenia o pracy górnika z rzeczywistością, którą tam poznałem.

 
 
 
 

Sugeruję wcześniejszą telefoniczną rezerwację biletów.

Uzupełnienie:
Dzień po publikacji postu za pośrednictwem mediów dowiedziałem się, że kopalnia otworzyła nową atrakcję. Jest to dodatkowy poziom na głębokości 355, gdzie turyści wcielają się w rolę górników wydobywających urobek. Jednym słowem - trzeba będzie odwiedzić Guido jeszcze raz :)

http://www.kopalniaguido.pl