Kraków - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Colegium Maius

Colegium Maius jest najstarszym budynkiem należącym do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecny wygląd tego miejsca nadany został w czasie przebudowy pod koniec XV wieku. Działalność muzealną zapoczątkowano w XIX wieku, ale dopiero w 1947 roku decyzją senatu uczelni powołano Muzeum UJ z siedzibą w Colegium Maius. Zwiedzającym udostępniono Librarię (dawną bibliotekę), Stuba Comunis (dawną jadalnię profesorską), pokoje profesorskie, skarbiec, pokój Kopernika i Aulę. W poszczególnych salach zobaczyć można pamiątki związane z uczelnią oraz jej profesorami i absolwentami. Wśród najciekawszych wymienić należy:
- przyrządy astronomiczne, którymi posługiwał się Mikołaj Kopernik. Jest wśród nich astrolabium arabskie z 1054 roku, czyli dużo starsze niż sama uczelnia.
- globus jagielloński na którym jako jednym z pierwszych pojawia się nazwa America jako nazwa kontynentu. Co prawda nie tego, który w tej chwili tak się nazywa i nie w tym miejscu, ale jednak.
- insygnia rektorskie wraz z berłem królowej Jadwigi
- współcześnie przekazane nagrody filmowe Andrzeja Wajdy (wraz ze statuetką Oscara) oraz medal Nobla Wisławy Szymborskiej.
Przed wejściem do sal Colegium Maius - zwiedzanie rozpoczyna się o określonej godzinie przy drzwiach do Librarium na pierwszym piętrze - warto o godzinie 9, 11, 13, 15 i 17:00 spojrzeć nad wejściem na uruchamiany wówczas zegar. O wymienionych godzinach z zegara wychodzi procesja figur, a towarzyszy im utwór z XVI wieku.

 
 
 
 
 

http://www.maius.uj.edu.pl