Szczecin - Zamek Książąt Pomorskich

Początki dzisiejszego zamku, który góruje nad starym miastem i widoczny jest w pełnej okazałości dla podróżnych przyjeżdżających od strony Odry, sięgają roku 1346. Przez ponad pięć wieków była to siedziba rody Gryfitów władających Księstwem Pomorskim. Po wymarciu dynastii Gryfitów w 1637 roku zamek przeszedł w ręce szwedzkie, a następnie pruskie. Poprzez umieszczenie w nim garnizonów wojskowych przyczyniono się do jego dewastacji. Odbudowa zamku miała miejsce dopiero w latach 1958-1980. Prace zmierzające do zrekonstruowania wnętrz trwają jednak niemal do dzisiaj. Obecnie oprócz muzeum w zamku odbywają się koncerty, spektakle teatralne oraz działa kino.

 
 
 

 
 
 

Edit 2025:
Nie pomnę ile lat minęło od mojej pierwszej wizyty w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Z uwagi na prowadzone wówczas prace remontowe moje zwiedzanie wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. 
Swój pobyt na Zamku rozpocząłem od poszukiwań kasy biletowej. Aby Wam zaoszczędzić biegania informuję, że bilety wstępu sprzedawane są w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, w pomieszczeniach przy mniejszym dziedzińcu Zamku zwanym Menniczym lub Żurawim. 
Pierwszą atrakcją, którą w ramach biletu zaliczam jest Wieża Dzwonów. Jest ona częścią dawnego kościoła zamkowego pod wezwaniem św. Ottona. Wraz z iglicą mierzy 60 m, a na wysokości 36 m znajduje się platforma widokowa, z której zobaczyć można panoramę miasta. Dodam, że na platformę wchodzi się po przeszło 200 stopniach, więc zadyszka jest możliwa, ale dla widoków warto jest się nieco poświęcić.



Po zejściu z wieży kieruje się na Duży Dziedziniec, gdzie przez kilka minut podziwiam maswerki zdobiące górną kondygnację Zamku oraz Wieżę Zegarową, w której w 1693 roku na pamiątkę zwycięstwa Szwedów nad Brandenburczykami umieszczono zegar. Jest to najbardziej rozpoznawalny symbol tego miejsca.


Patrząc na Zegar po prawej stronie widoczna jest brama w której zlokalizowane jest wejście na wystawę stałą. W ramach jej zwiedzania mamy możliwość zobaczyć odrestaurowane pomieszczenia Zamku. W dwóch przepięknych salach zaprezentowane są prace malarskie oraz rzemiosło artystyczne z okresu XVI - XVII wieku, które mogło stanowić wyposażenie dworów lub bogatych domów mieszczańskich. 


W tej części ekspozycji znalazły się również sarkofagi książąt z dynastii Gryfitów. Wykonane w XVI i XVII wieku są najcenniejszymi pamiątkami po panujących na tych terenach władcach. 


Ostatnie pomieszczenia w tej części zwiedzania Zamku to jego lochy. Należą one do najstarszych oryginalnych fragmentów budowli. Znajdują się pod Wieżą Więzienną, która znajduje się w skrzydle południowym wzniesionym w latach 1435-90. Do lochów schodzimy schodami umieszczonymi w grubości murów Zamku. Zobaczymy tutaj dwie cele o wysokości 4 metrów i łączący je korytarz przeznaczony dla pilnującego skazańców strażnika.


Na koniec powracam na Duży Dziedziniec, aby w skrzydle po lewej stronie od zegara odnaleźć wejście do pomieszczeń wykorzystywanych na wystawy czasowe. Ja mam okazję trafić na wystawę poświęconą Bogusławowi X - jednemu z najważniejszych przedstawicieli rodu Gryfitów. Wystawę rozpoczyna film utrzymany w konwencji materiałów publikowanych na mediach społecznościowych przez obecnych influencerów. Przyznać muszę, że podoba mi się ta forma i mam nadzieję, że filmik nie pójdzie w zapomnienie, ale będzie można odnaleźć go także gdzieś w internecie. A po filmie pozostaje jeszcze podziwianie tradycyjnych zabytków w postaci dokumentów, grafik, rycin, malarstwo z okresu XV i XVI wieku, które mają nam przybliżyć kontekst funkcjonowania tego regionu w stosunku do ówczesnej Europy.



http://zamek.szczecin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz