Szczecin - Muzeum Narodowe

Muzeum utworzone zostało w 1945 roku przejmując zbiory znajdujące się w Stadtmuseum oraz Pommersches Landesmuseum. W późniejszym czasie zbiory powiększały się o kolejne zabytki sprawiając, że obecnie jest ono największą instytucją kulturalną województwa zachodniopomorskiego. Wśród ponad 150 tyś. obiektów znajdujących się w posiadaniu Muzeum znaleźć można dzieła sztuki dawnej i współczesnej, eksponaty archeologiczne, a także cenne numizmaty. Muzeum posiada największą w Polsce ekspozycję sztuki afrykańskiej. Tutaj również zobaczyć można spuściznę po książętach z dynastii Gryfitów, której najcenniejszym eksponatem jest Portret Filipa I namalowany przez  Lucasa Cranacha Młodszego. Główny gmach Muzeum zlokalizowany jest na Wałach Chrobrego. Budynek powstał w latach 1908-1911 z pierwotnym przeznaczeniem na sale ekspozycyjne Muzeum.


 


Edit 2025:
Po dziesięciu latach od mojej wcześniejszej publikacji, powracam do Szczecina i tym razem mam możliwość zwiedzenia wystaw prezentowanych w głównym gmachu Muzeum Narodowego.
Szczecińskie Muzeum jest jednym z dziewięciu w Polsce noszących miano Narodowych. Status ten uzyskało w 1970 roku. Swoją główną siedzibę Muzeum dzieli z Teatrem Powszechnym. Niestety podczas mojej wizyty z uwagi na prace remontowe nie miałem okazji zobaczyć wszystkiego co oferuje Muzeum, ale mimo to, cieszę się z mojego zwiedzania tej placówki.
Największe wrażenie wywarły na mnie zbiory sztuki średniowiecznej prezentowane na wystawie "Misterium Światła". Zgromadzone tu zabytki pochodzą z kościołów rozsianych na Pomorzu. Witają nas gotlandzkie kolumny pochodzące z klasztoru cysterskiego w Kołbaczu za którymi wkraczamy pomiędzy drewniane rzeźby świętych. Jednak największe wrażenie wywiera na mnie sala główna, w której najważniejszym i największym eksponatem jest Krucyfiks Kamieński. Tuż za nim, stanowiąc niejako tło dla Krucyfiksu, wzrok przyciąga poliptyk z kościoła św. Jana w Stargardzie.
Drugą - nie mniej interesującą - jest wystawa sztuki XVI i XVII wiecznej zatytułowana "Ukryte znaczenia". Zgromadzone tu zabytki ukazują wpływ sztuki zachodnioeuropejskiej na artystów tworzących na Pomorzu. Nurty renesansu i wczesnego baroku, to jedno, ale na tworzoną w tym regionie sztukę wpływ mają również przemiany związane z reformacją. Wszystko to mamy możliwość zaobserwować w prezentowanych tutaj eksponatach.
Na koniec zwiedzania udaję się na znajdujący się na piętrze hol, gdzie zobaczyć można największą w Europie kolekcję rekonstrukcji antycznych posągów. Tradycja tworzenia tych kopii sięga końca XIX wieku, a w Szczecinie propagatorem tej mody był Heinrich Dohrn - przyrodnik, humanista i kolekcjoner. Obiekty prezentowane na tej wystawie powróciły do Muzeum w 1994 roku. 
Niestety bogate zbiory etnografii i sztuki afrykańskiej pozostały dla mnie niedostępne. Mam nadzieję, że za X lat być może znów tu zawitam, a wówczas zobaczę to co mnie ominęło.



http://muzeum.szczecin.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz