Muzeum Papiernictwa zajmuje pomieszczenia w czynnym nadal młynie papierniczym, który pochodzi z XVII wieku. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z ekspozycjami dotyczącymi historii papieru i papiernictwa oraz drukarstwa. Co ważne w placówce tej odbywają się warsztaty podczas których uczestnicy własnoręcznie mogą wykonać kartkę papieru czerpanego.
Edit 2024:
Trzykrotnie odwiedzałem to miejsce i dopiero teraz, za trzecim razem udało mi się zobaczyć wnętrze tego pięknego budynku. Zwiedzanie rozpoczynamy od zapoznania się z historią produkcji papieru. Chociaż, aby być precyzyjnym, prezentacja historii zaczyna się przed wynalezieniem papieru i pokazuje co używano wcześniej. W kolejnych salach zobaczymy jak wyglądał proces produkcji papieru w dawnych czasach, jak produkowano go w Dusznikach i jak produkuje się go współcześnie. Świadectwem przeszłości jest zbiór filigranów czyli znaków wodnych, pochodzących z różnych papierni, które w większości już nie istnieją. Tutaj również zobaczyć można największą w Europie kolekcję urządzeń do badania właściwości papieru. Grupy zorganizowane mogą brać udział w warsztatach czerpania papieru. Bo w Dusznikach na potrzeby pamiątek dla turystów nadal czerpie się papier, a jednym ze szczególnych jego rodzajów jest papier "słoniowy" produkowany z odchodów tych zwierząt przywożonych z Zoo we Wrocławiu.
Druga część zwiedzania to możliwość obejrzenia pomieszczeń mieszkalnych znajdujących się na pierwszym piętrze. Pomieszczenia te zajmowali dawni właściciele młyna i stanowią najpiękniejszą wewnętrzną część pomieszczeń z uwagi na pięknie zachowane polichromie. Ocenia się, że powstały na przełomie XVII i XVIII wieku i są jedynymi tego rodzaju malowidłami zachowanymi w jakimkolwiek młynie papierniczym. Co przedstawiają poszczególne części, jaka jest ich historia oraz co jeszcze ukryte jest przed naszymi oczami można dowiedzieć się ze słów lektora opowiadającego te szczegóły podczas zwiedzania. Niestety system nagłośnienia działa w zapętleniu, dlatego jeśli został już uruchomiony przez innych turystów, albo dołączymy się do zwiedzania w trakcie opowieści, albo poczekamy około 15 minut, aby samemu włączyć system. Ja uważam, że warto poczekać.
A na koniec zwiedzania pozostaje jeszcze zapoznać się z aktualnie proponowaną wystawą czasową oraz multimedialną wystawą poświęconą polskim pieniądzom papierowym.
Dla zwiedzających:
Muzeum nie posiada dobrego parkingu. Pozostawienie samochodu jest możliwe na półdzikim parkingu przy ulicy po lewej stronie Muzeum. W cenie biletu otrzymujemy audioprzewodnik działający w części poświęconej historii papiernictwa.
https://muzeumpapiernictwa.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz