Kraków - Muzeum Narodowe - Muzeum Książąt Czartoryskich

Wiele lat temu mieszkając pewien czas w Krakowie przemierzałem ulice tego miasta i szczególnie w wolnym czasie weekendów lubiłem odwiedzać różne miejsca. W taki sposób któregoś dnia odkryłem Muzeum Czartoryskich i w jakimś sensie się w nim zakochałem. Dlatego wracałem do niego i wracałem i za każdym razem odkrywałem wśród eksponatów coś nowego i ciekawego. Przemierzanie licznych sal tego miejsca, skrzypienie klepek podłogi pod stopami, odwiedziny u Damy. To są wspomnienia, które towarzyszą mi kiedy myślę o tym miejscu. Od wielu lat większa powierzchnia tego muzeum jest placem budowy mającej na celu dostosowanie pomieszczeń do współczesnych wymogów ekspozycyjnych. Dla turystów otwarta jest tylko jedna sala, ale to i tak tylko do 25.02. Po tym terminie całe muzeum zostanie zamknięte, aby dokończyć prace remontowe i ponownie zaprosić zwiedzających w grudniu 2019 roku.
Samo muzeum jest dziełem Izabeli Czartoryskiej. To właśnie ona podjęła decyzję o gromadzeniu pamiątek związanych z historią naszego kraju, a z czasem również historią świata. Pierwsze eksponaty pojawiły się w 1801 roku, a w 1876 roku kolekcja przeniesiona została z Puław do Krakowa. Muzeum Czartoryskich jest więc jedną z najstarszych placówek muzealnych w Polsce. Obecnie prezentowana wystawa "Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich" to tylko niewielki wycinek całego zbioru liczącego 86 tysięcy muzealiów. Na tej okrojonej przestrzeni starano się pokazać najciekawsze eksponaty. A są wśród nich m.in. : "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, pamiątki związane z T. Kościuszką, królem Janem III Sobieskim, Petrarką, Szekspirem, Napoleonem Bonaparte, Fryderykiem Chopinem, są sarkofagi egipskie i etruskie. Nie ma na wystawie niestety dwóch najważniejszych dzieł wchodzących w skład kolekcji: "Portretu młodzieńca" Rafaela, który zaginął w czasie II wojny światowej, oraz "Damy z gronostajem" Leonardo da Vinci, którą możemy odwiedzać w gmachu głównym Muzeum Narodowego. Od 1950 roku bowiem Muzeum Książąt Czartoryskich znajduje się w strukturach Muzeum Narodowego, chociaż dopiero kolekcja formalnie odkupiona od Fundacji Książąt Czartoryskich.
Licząc na rychłe zakończenie prac remontowych pozostaję w nadziei, że wchodząc w nowe sale tego miejsca poczuję choć troszeczkę tego klimatu, który pozostanie w mojej pamięci, aż do starczej demencji.

 
 
 
 
 
 

http://mnk.pl/oddzial/muzeum-ksiazat-czartoryskich/o-oddziale

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz