Kraków - Muzeum Narodowe - Galeria Sztuki Polskiej XIX w. - Sukiennice

W centralnej części Starego Rynku w Krakowie znajdują się Sukiennice. Jest to obok Wawelu i Kościoła Mariackiego trzecie najbardziej charakterystyczne miejsce tego miasta. Pierwotnie były to drewniane kramy na których zajmowano się handlem suknem. W XIV wieku zastąpiono je gotycką halą murowaną, która w kolejnych wiekach była przebudowywana. Dzisiejszy kształt nadano im w latach 1877-1879. Po przeprowadzeniu prac budowlanych w 1879 dzięki Henrykowi Siemiradzkiemu na pierwszym piętrze Sukiennic znalazło swoją siedzibę Muzeum Narodowe. To właśnie Sukiennice były pierwszą lokalizacją tej instytucji i pozostają najstarszym oddziałem Muzeum Narodowego.
W Sukiennicach znajduje się największa ekspozycja malarstwa i rzeźby XIX-wiecznej Polski. Wszystkie dzieła prezentowane są w czterech salach. To tutaj zobaczyć można m.in. :
- Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego - obraz ten zapoczątkował zbiory;
- Szał Władysława Podkowińskiego - obraz, który wzbudzał największe kontrowersje wśród widzów tuż po jego wyeksponowaniu w Muzeum
- Czwórka Józefa Chełmońskiego
- Portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym Marcello Bacciarellego
- Wernyhora, Hołd Pruski Jana Matejki
Ale oprócz wymienionych powyżej znajdują się tu prace także Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Leona Wyczółkowskiego oraz wielu innych znaczących dla polskiego malarstwa postaci.
I tak natchnieni sztuką, po obejrzeniu wszystkich tych dzieł możemy wyjść na zewnątrz i idąc wewnętrznym pasażem Sukiennic zaopatrzyć się w przeróżne pamiątki w większości związane z Krakowem. A komu mało zwiedzania może zejść pod Sukiennice i zobaczyć Podziemia Rynku Głównego o czym pisałem już czas jakiś temu.


 
 


http://mnk.pl/wystawy/galeria-sztuki-polskiej-xix-wieku-w-sukiennicach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz