Kraków - Muzeum Narodowe - Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (daw. EUROPEUM Ośrodek Kultury Europejskiej)

Najmłodszym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie jest otworzone w 2013 roku Europeum. Siedziba Ośrodka znajduje się w budynku XVII-wiecznego spichlerza przy klasztorze kapucynów. Budynek ten do 2008 roku wykorzystywany był przez Muzeum jako magazyn. Po przeprowadzeniu generalnego remontu samego Spichlerza oraz jego otoczenia utworzono w jego wnętrzu przestrzeń wystawienniczo-edukacyjną. Jak nazwa wskazuje w miejscu tym mamy możliwość zapoznać się z eksponatami nawiązującymi do siedmiu wieków historii sztuki europejskiej. Zobaczyć tutaj można m.in. prace Pietera Brueghela mł., Lucasa Cranacha mł., Bertela Thorvaldsena, Gustawa Vigelanda. Głównym zadaniem placówki jest uświadamianie zwiedzającym przynależności Polski pod względem kultury i sztuki do szeroko rozumianej kultury europejskiej.




Edit 2024:
Najdalej idąca przemiana miejsca, którą odnotowuję podczas mojego zwiedzania. Dotychczasowy Ośrodek Kultury Europejskiej "Europeum" został zastąpiony przez Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.
Plany prezentacji ogromnej spuścizny po Wyspiańskim powstały już w latach 30-tych XX wieku, lecz ich realizacja musiała czekać, aż do 1983 roku. W 76 rocznicę śmierci artysty otworzono w Domu Długosza przy ul. Kanoniczej ekspozycję prezentującą pamiątki po Wyspiańskim. Niestety w 2002 roku budynek odzyskała krakowska Kuria i zbiory przeniesiono do Kamienicy Szołayskich, gdzie można je było podziwiać do 2012 roku. Nie wiem co zadecydowało, że zbiory ponownie trafiły do magazynów, ale wystawa w Gmachu Głównym zrealizowana w 2017 roku i trwająca do 2019 roku pokazała, że Wyspiański jest artystą, którego ludzie chcą poznawać i oglądać. Mam wrażenie, że właśnie sukces frekwencyjny tej wystawy przyczynił się do tego, że od 2021 roku zainicjowano funkcjonowanie Muzeum Wyspiańskiego jako oddziału Muzeum Narodowego.
Z uwagi na charakter i nietrwałość prac artysty Muzeum postanowiło prezentować je seryjnie przez określony czas. Jednocześnie zobaczyć można około 200 prac, które pod opieką konserwatorską stopniowo zastępowane są kolejnymi. Na parterze oglądamy zatem portrety artysty oraz jego dzieci, żony i znajomych. Są tu również widoki na ulice miasta, w szczególności na Wawel. Na piętrze oglądamy przede wszystkim ogromne elementy projektów witraży, model przebudowy wzgórza wawelskiego nazwany "Akropolis", przykłady projektowanych mebli oraz szkice kostiumów do sztuk napisanych przez artystę. Zwiedzanie kończymy w podziemiach, gdzie eksponowany jest księgozbiór Wyspiańskiego, plakaty do jego sztuk oraz fragmenty ekranizacji i inscenizacji jego literatury.



https://mnk.pl/oddzial/mnk-wyspianski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz