Lipce Reymontowskie - Muzeum Regionalne

Stanisław Reymont pisząc w latach 1902-1908 swoją powieść "Chłopi" umieścił jej akcję w małej wsi położonej niedaleko Skierniewic o nazwie Lipce. W 1924 roku za powieść tę Reymont otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Spowodowało to, że Lipce zaczęto nazywać Reymontowskimi. Ale do usankcjonowania tej nazwy doszło dopiero w 1983 roku.
W 1989 roku przekształcono istniejącą tu od kilku lat Izbę Regionalną w Muzeum Regionalne im. Stanisława Reymonta. Muzeum zajmuje pomieszczenia dawnej manufaktury włókienniczej (przełom lat 80 i 90 XIX wieku). Wśród zbiorów prezentowanych turystom zobaczyć można część etnograficzną, która umożliwia zapoznanie się z wyglądem wnętrza starej chałupy wiejskiej oraz ze strojami regionalnymi. Kolejną częścią są maszyny i urządzenia manufaktury włókienniczej Winklów na których wytwarzano typowe w tym regionie pasiaki. Nie może również zabraknąć części poświęconej Reymontowi. Na planszach zobaczyć można kopie listów z podróży pisarza, a nawiązaniem do jego najsławniejszej powieści jest ekspozycja glinianych rzeźb przedstawiających główne postacie i wątki "Chłopów".



http://www.lipcereymontowskie.pl/index.php?p=muzeum_regionalne

2 komentarze:

  1. Pragnę zasygnalizować , iż w Lipcach Reymontowskich są do zwiedzenia jeszcze dwa muzea: Muzeum Czynu Zbrojeniowego oraz Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych. Szczególnie polecam galerię, ponieważ dużo jest w niej eksponatów związanych z produkcją filmu "Chłopi".
    Właściel tejże galerii, bardzo chętnie opowiada różne ciekawostki i anegdoty związane z nakręceniem filmu. Posiada autografy niemal wszystkich aktorów grających w tym filnie. Kolekcjober ma w posiadaniu ponad sto wydań "Chłopów" w różnych językach.
    Nadmienię jeszcze, że pan Zbigniew wyeksponował w swoim muzeum bardzo dużo regionalnych strojów, sprzętów wyposażenia gospodarstwa domowego, skrzynie, zdjęcia, kołowrotki i wiele ciekawych przedmiotów. Myślę, że w tym małym muzeum mieści się duża historia regionu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za komentarz. Tak, rzeczywiście w Lipcach znajdują się oba wymienione miejsca i oba są bardzo ciekawe. Ja również polecam odwiedzenie ich obu. Oba bowiem prowadzone są przez regionalnych pasjonatów i należy się im ogromny szacunek za to co zrobili dla zachowania pamięci o tym regionie. Niestety w obu z tych miejsc nie ma pamiątkowych biletów, a ideą moją jest pokazywanie miejsc turystycznych w kontekście mojej drugiej ogromnej pasji jaką jest tworzenie kolekcji biletów. Jeśli w wymienionych miejscach (Muzeum i Galerii) pojawią się bilety wstępu z całą pewnością z ogromną przyjemnością opiszę tu moje wrażenia z odwiedzin.

      Usuń