Katowice - Muzeum Historii Katowic

Początki Muzeum Historii Katowic to rok 1976, kiedy Katowickie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne organizuje Izbę Muzealną. Nie była to jednak jeszcze placówka stricte muzealna. W 1979 roku zapisem testamentowym zasoby Izby powiększają się o kolekcję 26 portretów autorstwa Witkiewicza. Wydarzenie to wymogło na urzędnikach podjęcie ostatecznej decyzji o utworzeniu formalnego Muzeum. W styczniu 1981 roku powstaje Muzeum Historii Katowic będące placówką Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a dopiero w roku 1983 Muzeum uzyskuje samodzielność.
Od 1976 roku główna siedziba Muzeum Historii Katowic zajmuje pomieszczenia zabytkowej kamienicy czynszowej przy ul. Szafranka 9 wybudowanej w 1910 roku. Na pierwszym piętrze tej kamienicy zwiedzający mają możliwość obejrzenia wystawy "Wnętrza mieszczańskie". Są to dwa mieszkania: większe o powierzchni 310 m2 prezentuje życie bogatego mieszczaństwa z okresu początku XX wieku, a drugie położone po przeciwnej stronie o powierzchni 150 m2 obrazuje życie mieszczaństwa średniozamożnego w tym samym czasie. Drugie piętro to wystawa "Z dziejów Katowic" przybliżająca jak wyglądała historia miasta od pradziejów, poprzez wioskę, nadanie praw miejskich, aż do momentu kiedy Katowice stały się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych. Pamiątki i dokumenty świadczące o tej historii uzupełniają liczne stanowiska multimedialne przybliżające poszczególne tematy związane z miastem i jego mieszkańcami.


A kiedy skończycie zwiedzanie siedziby głównej Muzeum warto wsiąść do samochodu i przejechać na Nikiszowiec, aby zobaczyć tę dzielnicę oraz oddział Muzeum. W 2005 roku kopalnia "Wieczorek" sprzedała miastu budynek dawnej pralni i magla. Po wykonaniu niezbędnych prac remontowych umieszczono tu zbiory Działu Etnologii. Na zwiedzających czekają tu trzy ekspozycje stałe: "Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu", "Wokół mistrzów Grupy Janowskiej" i "U nos w doma na Nikiszu".

Zapraszam do Katowic. Mają swój klimat i koloryt. Trzeba tylko pozwolić temu miastu, aby pokazało to co na co dzień ukryte, pod wizerunkiem górnictwa i zagłębia przemysłowego.

https://www.mhk.katowice.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz