Żarnowiec - Muzeum Marii Konopnickiej

W 1902 roku Maria Konopnicka obchodziła swoje 60 urodziny oraz jubileusz 25-lecia pracy pisarskiej. Z tej okazji w 1903 roku otrzymała od narodu polskiego dar w postaci dworku w Żarnowcu. Co ciekawe w historii Polski tylko Maria Konopnicka i Henryk Sienkiewicz zostali wyróżnieni takim darem. Dworek powstał w XVIII wieku, a pod koniec XIX wieku został przebudowany. Oprócz dworku Konopnicka otrzymała przylegający do niego park o powierzchni 3 ha. Razem z Konopnicką w Żarnowcu zamieszkała jej bliska przyjaciółka malarka Maria Dulębianka. Konopnicka przebywała w dworku tylko w okresach wiosenno-letnich, pozostały czas spędzając w podróżach do Austrii, Francji, Niemiec, Włoch i Szwajcarii. Stąd również udała się w 1910 roku do sanatorium we Lwowie, gdzie zmarła na zapalenie płuc.
Po śmierci Konopnickiej dworek stał się własnością jej dwóch córek: Zofii Mickiewiczowej i Laury Pytlińskiej. W 1956 roku tuż przed śmiercią Zofia Mickiewiczowa przekazuje dworek wraz z parkiem narodowi polskiemu, co pozwala na powołanie w tym miejscu w 1957 roku Muzeum. Po przeprowadzeniu odpowiednich prac remontowych i przygotowawczych Muzeum udostępniono zwiedzającym w 1960 roku. W 1991 roku powiększono powierzchnię ekspozycyjną o dodatkowe sale w znajdującym się kilka kroków od dworku Lamusie (dawnym spichlerzu). Obecnie zwiedzanie rozpoczyna się właśnie od tego miejsca. Zgromadzono tu listy, rękopisy i pierwodruki dzieł pisarki. Dodatkowo zobaczyć można zbiór stylowych kałamarzy i przyborów do pisania. W tle odtwarzane jest jedno z najbardziej znanych dzieł Konopnickiej, wiersz "Rota". Wchodząc do dworku zobaczyć można pomieszczenia mieszkalne zajmowane przez Konopnicką: sień, pokój kredensowy, kuchnię, jadalnię i gabinet. Część pomieszczeń zaadaptowano do celów prezentacji darów jakie Konopnicka otrzymała z okazji jubileuszu pracy. Osoby zwiedzające dworek indywidualnie mogą także wejść na piętro, gdzie zobaczyć można pomieszczenia zajmowane przez Marię Dulębiankę.
Dworek zwiedza się wyłącznie w towarzystwie przewodnika (usługa oprowadzania po ekspozycji zawarta jest w cenie biletu).



https://muzeumzarnowiec.pl

2 komentarze:

  1. Zdjęcia sprawiają wrażenie, że jest to zachwycające i klimatyczne miejsce.
    Po przeczytaniu opisu, myślę, że jest to myzeum, które warto, a nawet powinno się zwiedzić.
    Życzę wiecej takich dobrych i wrażliwych turystów jak Pan, bo tylko tacy ludzie docenią ogrom włożonej pracy.��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za tak miłe słowa.
      Zwiedzając muzea rzeczywiście staram się dostrzegać ilość zaangażowania ludzi, którzy dbają o historię zwiedzanego obiektu.

      Usuń