Dukla - Muzeum Historyczne

Dzisiaj sięgam po opowieść o miejscu, którego nie udało mi się zwiedzić - Pałac w Dukli w którym siedzibę ma Muzeum Historyczne. Ale po kolei.
W połowie XVI wieku w Dukli powstał renesansowy zamek. Niestety popadł on w ruinę, dlatego w latach 1636-38 nowy właściciel, Franciszek Bernard Mniszcha starosta sanocki i kasztelan sądecki, postanowił odbudować to miejsce w stylu "palazzo in fortezza". W 1740 roku Dukla stała się własnością Jerzego Augusta Mniszcha pełniącego funkcję marszałka nadwornego koronnego. Podjął on bardzo śmiałą decyzję, aby Pałac został jego rodową posiadłością, a miejsce to wyrosło na nowy ośrodek życia towarzyskiego i politycznego niczym Warszawa lub Puławy. W związku z tym Pałac przeszedł przebudowę w stylu francuskim jako późnobarokowa rezydencja magnacka "entre cour et jardin". Park otaczający Pałac zaczęto zaliczać do grona najpiękniejszych w Polsce, a miejsce to rzeczywiście przyciągało ważne postaci. Po śmierci Mniszchów Pałac przechodził kolejno przez ręce rodów Potockich, Ossolińskich, Stadnickich, Męcińskich, aby ostatecznie trafić w ręce Tarnowskich, którzy pozostawali właścicielami tego miejsca do II wojny światowej. Podczas I wojny światowej Pałac został uszkodzony i obrabowany, a działania II wojny światowej dopełniły zniszczeń. W 1958 roku majątek został przejęty przez Skarb Państwa. Decyzja ta pozwoliła na wyremontowanie oficyn i umieszczenie w nich Muzeum Braterstwa Broni. W latach 80-tych dokończono odbudowę samego Pałacu, aby w 1991 przenieść z oficyny ekspozycję muzealną i zmienić jego nazwę na Muzeum Historyczne.
Zwiedzający mają możliwość obejrzenia tu pamiątek związanych z historią Dukli oraz samego Pałacu - jego właścicieli i gości do których zaliczał się m.in. Tadeusz Kościuszko. Druga część ekspozycji to prezentacja działań wojennych mających miejsce na terenie Karpat podczas I i II wojny światowej. W nawiązaniu do tej tematyki prezentację uzupełniono o eksponaty związane z walkami o Monte Cassino. Na dziedzińcu przed Pałacem na zwiedzających czeka skansen broni ciężkiej, na który składa się 20 obiektów w postaci armat, moździerzy, czołgu, wyrzutni rakietowej oraz samolotu szkolno-bojowego.
W 2012 roku cały zespół pałacowy został odzyskany przez rodzinę Tarnowskich. W związku z tym Muzeum jest wyłącznie dzierżawcą Pałacu oraz części dziedzińca. Dlatego los Muzeum jest niejasny, a ja sam miałem okazję przekonać się jak bardzo budynki i park potrzebują inwestora z zasobnym portfelem pozwalającym nie tylko na zabezpieczenie murów, ale na podniesienie tego miejsca do dawnej świetności. A moja wizyta skończyła się na drzwiach wejściowych, gdyż wewnątrz trwała od kilku dni awaria zasilania uniemożliwiająca mi zwiedzenie Muzeum. Miejmy nadzieję, że był to jedynie incydent, a nie fakt, który w przyszłości będzie powtarzał się coraz częściej.



http://www.muzeumdukla.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz