Baranów Sandomierski - Muzeum Teatru Polskiego Radia

Wywodzę się z pokolenia, które wie co to Jeziorany, oraz kojarzy Matysiaków. Pamiętam z jaką przyjemnością w dzieciństwie siadałem wieczorami w kuchni przy radioodbiorniku i słuchałem bajek opowiadanych najmłodszym na dobranoc. Od razu w głowie pojawia się głos Ireny Kwiatkowskiej recytującej wiersz "Ptasie radio"... Magiczny to czas, do którego powróciłem za sprawą Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim.
Powstało ono w 2018 roku, ale od 2021 roku możliwe jest zwiedzanie. Jest to chyba jedyna placówka muzealna na świecie, która poświęcona jest tej formie sztuki teatralnej. I jeszcze zanim wejdziemy do budynku, na elewacji zobaczyć możemy twarze znanych aktorów, których głosy malowały w naszych wyobraźniach obrazy i wywoływały emocje związane ze słuchowiskami. Ale twarze te, oraz wiele innych, towarzyszą nam również wewnątrz: na fotosach, obok autografów, przy statuetkach i różnego rodzaju nagrodach. Jest pokój nawiązujący do najpopularniejszego słuchowiska radiowego w Polsce, czyli wspomnianych "Matysiaków", oraz kuchnia, która ma nam przybliżyć drugie słuchowisko "W Jezioranach". Jest sala poświęcona historii Teatru Polskiego Radia. Ale to co najciekawsze zostaje na koniec zwiedzania. Bowiem na koniec zapraszani jesteśmy, aby odkryć tajniki uzyskiwania efektów dźwiękowych. Jak wygląda maszyna do imitowania wiatru, deszczu, grzmotu, a jak uzyskiwany jest odgłos bicia serca, kroków lub innych "przeszkadzajek" stanowiących tło i oddających klimat sztuki, którą odbieramy wyłącznie słuchem. Jest również możliwość posłuchania swojego głosu w roli aktora Teatru Polskiego Radia. W Muzeum prowadzone są także warsztaty dla szkół różnego stopnia, których efektem są nagrane dla uczestników słuchowiska w ich wykonaniu.
W okresie zimowym zwiedzanie Muzeum możliwe jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Na zwiedzanie oraz skorzystanie ze wszystkich atrakcji Muzeum trzeba zarezerwować minimum 1,5 godziny.



https://teatrwyobrazni.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz