Tarnowskie Góry - Zabytkowa Kopalnia Srebra

W minioną niedzielę 9.07.2017 zapadła decyzja o powiększeniu Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO o kolejne obiekty, wśród których znalazła się Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.
Górnictwo kruszcowe na tych terenach sięga swoją historią aż 1136 roku. Bulla papieża Inocentego II wspomina o kopalnictwie rud srebra w okolicach Bytomia. Według przekazów legendy pierwsza bryła kruszcu w Tarnowskich Górach wydobyta została w 1490 roku podczas orania pola. Wydarzenie to zapoczątkowało napływ ludności trudniącej się wydobyciem srebra. Konsekwencją tego faktu było powstanie osady górniczej, która w 1526 roku otrzymała prawa miejskie. Przez stulecia powstało tu 20 tysięcy szybów, ponad 150 kilometrów chodników o wysokości od 0,6 do 4 metrów wysokości, a chodniki wodne i sztolnie odwadniające rozciągają się na długości 35 kilometrów.
Obecnie na głębokości 40 metrów do dyspozycji turystów udostępniono szlak o długości 1740 metrów. Łączy on trzy szyby: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Blisko 300 metrowy odcinek trasy pokonuje się łodziami. W czasie spaceru wydrążonymi korytarzami zobaczyć można dawne stanowiska pracy i przodki górnicze pochodzące z XVIII i XIX wieku.
Na powierzchni przy budynku kopalni znajduje się dodatkowa atrakcja w postaci skansenu maszyn parowych.

 
 

 
 
 

http://www.kopalniasrebra.pl/