W odrestaurowanych XV-wiecznych piwnicach gotyckich, będących najstarszą częścią zamku mieści się zbrojownia. W sześciu salach zgromadzono uzbrojenie używane od XV do XX wieku. Dopełnieniem ekspozycji są gabloty z uzbrojeniem orientalnym. Do pomieszczeń zbrojowni należy nabyć oddzielny bilet.
Edit 2023:
Po 9 latach powracam do Zamku w Pszczynie, aby przypomnieć sobie to miejsce. I o ile sam Zamek nie zmienił się, to ja mam możliwość obejrzenia dodatkowych wystaw, które ominąłem podczas mojej pierwszej bytności. Na wszystkie opisane poniżej ekspozycje obowiązują dodatkowo płatne bilety.
Pierwsza z wystaw na trasie mojego zwiedzania to Gabinet Miniatur. W 1969 roku Muzeum zakupiło od kolekcjonera z Zabrza Leona Dietz dArma jego zbiór tworzony przez wiele lat. Przez kolejne lata Muzeum zakupiło około 100 dodatkowych miniatur powiększając swoją kolekcję. Dzięki temu w 2001 roku zdecydowano o stałej prezentacji tych oryginalnych dzieł sztuki w jednej z sal pałacu.
W 2011 roku Muzeum postanowiło, że ciekawe obiekty, które posiada, a które nie pasują do wnętrz zrekonstruowanych wg ich wyglądu z lat 1914-15, nie będą schowane do magazynów, ale zaprezentowane na dodatkowej ekspozycji zatytułowanej "Znane i nieznane". Zobaczymy tutaj zarówno dzieła sztuki w postaci obrazów, rzeźby czy tkanin ozdobnych, ale również meble, broń, oraz zabytki przyrody i techniki. W pięciu pomieszczeniach powstał więc miszmasz przedmiotów z różnych epok o różnym przeznaczeniu i pochodzeniu. Ale lepiej, aby taki "gabinet osobliwości" istniał, niż aby dzieła te ukryto w magazynie.
I na koniec odwiedziny w Stajniach Książęcych, które zostały udostępnione zwiedzającym dopiero w 2013 roku. Stajnie wraz z siodlarnią wybudowano w latach 1866-67. Za projekt architektoniczny odpowiadał Olivier Pavelt, który zadecydował, aby pomieszczać tu styl neoromański i neogotycki. Kompleks uzupełniały: wybudowana wcześniej wozownia oraz w późniejszym czasie ujeżdżalnia i garaże. Obecnie przestrzeń ta wykorzystywana jest do prezentacji wystawy stałej dotyczącej tradycji łowieckich w Pszczynie, wypożyczonych z Łańcuta powozów oraz wystaw czasowych.
https://zamek-pszczyna.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz