Gdańsk - Muzeum Gdańska - Muzeum Bursztynu

Wędrując z dworca PKP na Długi Targ mijamy gotycko-renesansowy zespół budynków dawnego więzienia i katowni. To właśnie w tych zabudowaniach kilka lat temu powstał najmłodszy oddział MHMG - Muzeum Bursztynu. Muzeum to prezentuje nie tylko historię powstawania i pozyskiwania bursztynu, ale również rzemiosło związane z tym kruszcem.



Edit 2023:
Po 15 latach funkcjonowania Muzeum Bursztynu zmieniło swoją siedzibę. W 2021 roku nastąpiła przeprowadzka do Wielkiego Młyna na Starym Mieście. Budynek ten wzniesiono około 1350 roku. Jest to największy młyn średniowiecznej Europy. Dzięki przenosinom Muzeum zyskało nowoczesną i zdecydowanie większą niż dotychczas, powierzchnię wystawienniczą.
Zbiory Muzeum zostały zaprezentowane na dwóch piętrach Młyna. Pierwsze piętro podejmuje temat bursztynu jako element przyrody, a więc przyglądamy się jak powstawał, z czego powstawał, jak go wydobywano dawniej i obecnie. Mamy tutaj również możliwość obejrzenia licznych przykładów inkluzji, czyli zatopienia wewnątrz kamienia owadów czy elementów szaty roślinnej. Najcenniejszym jednak przykładem inkluzji jest jedyny w Polsce bursztyn zawierający w swoim wnętrzu zmumifikowaną jaszczurkę. Drugie piętro to bursztyn jako surowiec artystyczny. Mamy tutaj więc przykłady przepięknych wyrobów złotniczych zarówno historycznych jak i tworzonych współcześnie. Na uwagę zasługuje jeden z pięciu na świecie kompletnych zestawów szachów. Plansza i pionki powstały około 1690 roku i dziś wyceniane są na kilka milionów złotych. Ale pozostałe wyroby również przyciągają wzrok i sprawiają, że z zachwytem przechodzimy od gabloty do gabloty.

https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/muzeum-bursztynu/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz