Wenecja - Dzwonnica św. Marka (Campanile di San Marco)

Dzwonnica św. Marka jest najwyższą budowlą w Wenecji. Jej wysokość sięga 99 metrów. Zbudowana została w 912 roku na niezbyt głębokich fundamentach. Wystawiona na nieprzychylne warunki atmosferyczne oraz podmywana słoną wodą runęła w 1902 roku. Po tym wydarzeniu podjęto decyzję o jej odbudowie. Prace te ukończono w 1912 roku. Obok funkcji dzwonnicy wieża ta wykorzystywana była jako latarnia, wiatrowskaz i wieża strzelnicza. W 1609 roku Galileusz zamontował na jej szczycie lunetę, aby zaprezentować jej działanie doży.
Obecnie na szczyt wieży turystów wwozi winda. Ze szczytu rozciąga się widok na dachy przyległej Bazyliki, Pałacu Doży oraz na plac św. Marka. Na szczycie znajduje się sklepik z pamiątkami. Miałem to szczęście, że znalazłem się na górze w momencie dzwonienia dzwonów. Masakryczne przeżycie. Ale wszystkich nas - w tym czasie tam będących - rozbawiło zachowanie sprzedawcy ze sklepiku, który ze stoickim spokojem tuż przed największym hałasem założył stopery i nauszniki.

 
 
 

Petersburg - rejs po Mojce

Lubię - o ile jest to możliwe - korzystać w odwiedzanych miejscach z dodatkowych atrakcji i możliwości poznawania miejsc z różnych perspektyw. Taką inną perspektywą jest z pewnością możliwość poznawania miasta płynąc rzeką lub kanałami. Rejs po Mojce w Petersburgu jest bardzo popularną atrakcją turystyczną. Widać to po ilości stateczków wycieczkowych mijających się miejscami z dużą trudnością. Cóż się dziwić skoro do miasta tego przybywa się, aby oglądać m.in. mosty ... Polecam tę atrakcję z czystym sumieniem, a płynąc po Mojce wyglądajcie maleńkiej figurki szczygiełka, która popularna jest wśród uczniów i studentów tego miasta.

 
 
 

Kłodzko - Podziemna trasa turystyczna

Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku to liczący 600 metrów ciąg korytarzy biegnący powstałymi pomiędzy XII a XVII w. piwnicami. Te wielokondygnacyjne pomieszczenia służyły mieszkańcom miasta do celów gospodarczych oraz obronnych. Niska temperatura pozwalała na długi czas przechowywania składowanej w piwnicach żywności, a w czasie zagrożenia pomieszczenia służyły jako schrony. Zwiedzający trasę mają okazję zobaczyć sposób wykorzystania tych pomieszczeń. Znajduje się tutaj m.in. pralnia, kantor kupiecki, piekarnia, karczma. Ale jest również część poświęcona karom jakie spotykały ówczesnych mieszkańców miasta.
Czy polecam tę atrakcję? Tylko zatwardziałym turystom.


 
 

http://www.podziemia.klodzko.pl/

Petersburg - Kunstkamera (Музей антропологии и этнографии им. Петра Великого Российской академии наук)

Kunstkamera to najstarsze muzeum w Rosji. Otwarte zostało w 1727 roku z inicjatywy Piotra Wielkiego. Główną częścią muzeum jest kolekcja spreparowanych anomalii anatomicznych (zwierzęcych i ludzkich), które zafascynowały cara podczas pobytu w Holandii. Z czasem tę część eksponatów zaczęły uzupełniać przedmioty codziennego użytku różnych kultur. Aby zachęcić mieszkańców Petersburga do zwiedzania muzeum Piotr Wielki nakazał serwować zwiedzającym filiżankę kawy, kieliszek wódki lub chleb ze smalcem. Oczywiście dzisiaj nie można liczyć na podobny poczęstunek :)





Rzym - Pomnik Wiktora Emanuela II (Monumento nazionale a Vittorio Emanuele II, il Vittoriano)

Ten monumentalny pomnik dominujący nad placem Weneckim, zwany również Ołtarzem Ojczyzny, budowany był przez 40 lat. Pomimo, że ceremonia odsłonięcia miała miejsce w 1911 roku to jego budowę ukończono dopiero w 1925. Pomnik ma 81 metrów wysokości i 135 metrów szerokości. Łącznie zajmuje powierzchnię 17 tyś. m kw. Autorem pomnika był Giuseppe Sacconi. Pomnik powstawał dla upamiętnienia zjednoczenia Włoch przez Emanuela II, ale od 1921 roku pełni również funkcję Grobu Nieznanego Żołnierza. We wnętrzu mieści się Museo del Risorgimento, a dla zwiedzających udostępniono również taras widokowy skąd rozciąga się widok na panoramę Rzymu.



Kudowa-Zdrój - Błędne Skały

Błędne Skały zwane dawnej Wilczymi Dołami to labirynt skalny znajdujący się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Wysokość korytarzy jakimi spaceruje się po Błędnych Skałach wynosi 6-8 metrów, a ich szerokość miejscami dochodzi do kilkudziesięciu centymetrów co powoduje, że osoby z większymi plecakami lub pełniejszymi brzuchami mają trudności w pokonaniu labiryntu. Na trasie spaceru napotyka się wiele skał, którym nadano własne nazwy: Skalne Siodło, Kurza Stopka, Tunel. Urok tego miejsca został wykorzystany do nakręcenia scen wykorzystanych w filmie "Przyjaciel Wesołego Diabła" oraz "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

 

 
 

http://www.pngs.com.pl

Duszniki Zdrój - Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa zajmuje pomieszczenia w czynnym nadal młynie papierniczym, który pochodzi z XVII wieku. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z ekspozycjami dotyczącymi historii papieru i papiernictwa oraz drukarstwa. Co ważne w placówce tej odbywają się warsztaty podczas których uczestnicy własnoręcznie mogą wykonać kartkę papieru czerpanego.



Edit 2024:
Trzykrotnie odwiedzałem to miejsce i dopiero teraz, za trzecim razem udało mi się zobaczyć wnętrze tego pięknego budynku. Zwiedzanie rozpoczynamy od zapoznania się z historią produkcji papieru. Chociaż, aby być precyzyjnym, prezentacja historii zaczyna się przed wynalezieniem papieru i pokazuje co używano wcześniej. W kolejnych salach zobaczymy jak wyglądał proces produkcji papieru w dawnych czasach, jak produkowano go w Dusznikach i jak produkuje się go współcześnie. Świadectwem przeszłości jest zbiór filigranów czyli znaków wodnych, pochodzących z różnych papierni, które w większości już nie istnieją. Tutaj również zobaczyć można największą w Europie kolekcję urządzeń do badania właściwości papieru. Grupy zorganizowane mogą brać udział w warsztatach czerpania papieru. Bo w Dusznikach na potrzeby pamiątek dla turystów nadal czerpie się papier, a jednym ze szczególnych jego rodzajów jest papier "słoniowy" produkowany z odchodów tych zwierząt przywożonych z Zoo we Wrocławiu.



Druga część zwiedzania to możliwość obejrzenia pomieszczeń mieszkalnych znajdujących się na pierwszym piętrze. Pomieszczenia te zajmowali dawni właściciele młyna i stanowią najpiękniejszą wewnętrzną część pomieszczeń z uwagi na pięknie zachowane polichromie. Ocenia się, że powstały na przełomie XVII i XVIII wieku i są jedynymi tego rodzaju malowidłami zachowanymi w jakimkolwiek młynie papierniczym. Co przedstawiają poszczególne części, jaka jest ich historia oraz co jeszcze ukryte jest przed naszymi oczami można dowiedzieć się ze słów lektora opowiadającego te szczegóły podczas zwiedzania. Niestety system nagłośnienia działa w zapętleniu, dlatego jeśli został już uruchomiony przez innych turystów, albo dołączymy się do zwiedzania w trakcie opowieści, albo poczekamy około 15 minut, aby samemu włączyć system. Ja uważam, że warto poczekać.

A na koniec zwiedzania pozostaje jeszcze zapoznać się z aktualnie proponowaną wystawą czasową oraz multimedialną wystawą poświęconą polskim pieniądzom papierowym. 


Dla zwiedzających:
Muzeum nie posiada dobrego parkingu. Pozostawienie samochodu jest możliwe na półdzikim parkingu przy ulicy po lewej stronie Muzeum. W cenie biletu otrzymujemy audioprzewodnik działający w części poświęconej historii papiernictwa. 

https://muzeumpapiernictwa.pl