Podkowa Leśna - Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

W dniu ślubu Anny z Jarosławem Iwaszkiewiczem jej ojciec Stanisław Wilhelm Lilpop podarował im w prezencie posiadłość ziemską o powierzchni 45 hektarów. Miało to miejsce w 1922 roku, a już 6 lat później w wybudowanym domu małżeństwo Iwaszkiewiczów zamieszkało. Nazwę tego miejsca - Stawisko - wymyślił Jarosław. W tym samym czasie powstawała Podkowa Leśna w granicach której miejsce to obecnie się znajduje. Początkowo na terenach przyległych do willi uprawiano sady, szparagi i zboża, ale z czasem stopniowo ograniczano te uprawy pozwalając na zarastanie posiadłości lasem. W latach 30. Stawisko stało się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Bywali tu Lechoń, Słonimski, Szymanowski. Podczas okupacji schronienia w Stawisku doświadczyli Miłosz, Dygat, Baczyński, Schiller, Lutosławski. Było to również miejsce przechowywania Żydów. Za ten fakt małżeństwo Iwaszkiewiczów otrzymało medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Po Powstaniu Warszawskim na pewien czas zamieszkali tu Gojawiczyńska, Andrzejewski czy Waldorff. Po wojnie nadal Stawisko było miejscem otwartych drzwi dla ludzi kultury i sztuki. Z wizytą przyjeżdżała tu np. królowa Belgii Elżbieta oraz Artur Rubinstein. Ale nie tylko na gościnach przebiegało życie gospodarzy Stawiska. To tutaj Iwaszkiewicz pisał wiele ze swoich utworów m.in. "Panny z Wilka" i "Matka Joanna od Aniołów". Po śmierci małżonków w 1980 roku majątek zgodnie z ich wolą stał się własnością Skarbu Państwa, a w ich wspólnej willi powstało muzeum w którym zobaczyć można pamiątki ich codziennego życia.



http://www.stawisko.pl

2 komentarze:

  1. Dziękuję za interesujący i dający do myślenia komentarz oraz ciekawe ujęcia zdjęć. Szczególnie przykuwa wzrok perspektywa pierwsza - Stawisko między dwoma zachodzącymi na siebie drzewami.
    Dodam, że miałam okazję tam być. Duży efekt dają unikatowe i stylowe meble oraz bogaty księgozbiór. Miejsce to wytwarza wyjątkowy klimat. Dom robi wrażenie, szczególnie mając świadomość, że u Iwaszkiewiczów gościło tylu sławnych Polaków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Zawsze cieszą mnie takie komentarze, bo dzięki nim mam ochotę do kolejnego zwiedzania i publikowania informacji o ciekawych i mniej ciekawych turystycznie miejscach.

      Usuń