Poznań - Muzeum Narodowe - Muzeum Poznania - Ratusz

Muzeum Historii Miasta Poznania ma swoją siedzibę w ratuszu na Starym Rynku. Poznański ratusz powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Początkowo był budynkiem jednopiętrowym. Dopiero w połowie XVI wieku budynek przebudowano zgodnie z koncepcją włoskiego architekta Jana Baptysta Quadro. Gmach powiększył się w kierunku zachodnim, powstało dodatkowe piętro. Ze skromnego gotyckiego budyneczku przekształcił się w okazały renesansowy gmach godny władz miejskich. Podczas tych prac na wieży ratusza zamontowano (w 1551 roku) zegar dzieła Bartłomieja Wolfa. Było to urządzenie z trzema pełnymi tarczami oraz jedną półtarczą i mechanizmem słynnych poznańskich koziołków. W następnych wiekach ratusz wraz z wieżą ulegał kilkukrotnym zniszczeniom i przebudowom jednakże dotrwał do naszych czasów zachowując swój przepiękny wygląd. Do dziś również można codziennie o godzinie 12:00 obejrzeć trykające się koziołki i wysłuchać poznańskiego hejnału.
W 1954 roku w dawnej siedzibie władz miasta powstało Muzeum Historii Miasta. Jest to oddział Muzeum Narodowego do którego należy obecnie budynek ratusza. W poszczególnych salach można zapoznawać się z kolejnymi etapami historii Poznania od XIII wieku, aż po rok 1954. Niestety obecnie, aż do października 2021 roku Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. Przeprowadzany jest remont, a po jego zakończeniu udostępniona ma zostać nowa ekspozycja ukazująca Poznań z okresu od X do połowy XVI wieku.




Edit 2024:
Remont poznańskiego Starego Rynku na długo zapisze się w pamięci mieszkańców miasta. Zakres prac oraz ich uciążliwość wpłynęła negatywnie na ruch turystyczny w tej części Poznania. W tym samym czasie postanowiono przeprowadzić prace remontowe w budynku Ratusza. I chociaż nie dobiegły one jeszcze do końca, to od marca 2024 roku Muzeum Poznania (zmiana nazwy Muzeum nastąpiła w 2022 roku) zaprasza do zwiedzania wystawy "Poznań przed Quadro". W piwnicach i na parterze budynku zaprezentowano historię miasta od X do połowy XVI wieku. Kilka z sal m.in. Loża Sądowa nie były dotychczas udostępniane zwiedzającym. Na wystawie zobaczyć można archiwalia, rzemiosło artystyczne, przedmioty codziennego użytku oraz liczne elementy kamieniarskie. Wiele wyjątkowych przedmiotów tutaj pokazywanych pozyskano podczas prac archeologicznych. Całość uzupełniają liczne multimedia pomagające zrozumieć przeznaczenie przedmiotów lub kontekst historyczny i przyczynę ich eksponowania. Wystawę przygotowano z gustem i rozmysłem. Pod koniec zwiedzania mamy okazję zobaczyć artefakty bliższe współczesności, które prawdopodobnie znajdą się na ekspozycji na wyższych kondygnacjach Ratusza. Ale na to będziemy musieli jeszcze poczekać i wybrać się tutaj na ponowne zwiedzanie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz