Bielsko-Biała to od wielu lat miasto słynące z wyrobu sukna. Pod zaborami była trzecim ośrodkiem przemysłu wełnianego w Austro-Węgrzech. W okresie II Rzeczpospolitej była drugim po Łodzi centrum włókienniczym. Również po II wojnie światowej wielu mieszkańców miasta znajdowało zatrudnienie w tym przemyśle.
Jednym z zakładów, który miał znaczący wkład w tę historię była fabryka sukna i towarów wełnianych założona przez Karola Buttnera w 1869 roku. Przez ponad sto lat wytwarzano tutaj słynne sukno, a z czasem również dywany. Produkcja dostępna była na rynku krajowym, a także eksportowana do krajów Bliskiego Wschodu. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono, lecz w roku 1983 został całkowicie zamknięty. Budynek pozostały po fabryce przekazano na cele muzealne. Niestety potrzebnych było kilka długich lat, aby wnętrza przystosować dla zwiedzających i do celów ekspozycyjnych. W 1996 publiczność mogła zobaczyć pomieszczenia na parterze, a rok później udostępniono część ekspozycji na piętrze.
Zwiedzając Muzeum (od 2013 funkcjonujące jako Stara Fabryka) możemy zapoznać się z historią przemysłową Bielska-Białej. Liczne plansze, fotografie, dokumenty i eksponaty przywracają blask wspomnieniom związanym z włókiennictwem w mieście. Druga część eksponatów to unikatowa kolekcja maszyn i urządzeń, które przez wiele lat pracowały w zakładach Bielska. Przechodzimy tutaj poprzez poszczególny etapy produkcji: przędzalnię, oddział przygotowawczy, tkalnię i wykończalnię. Całość uzupełnia odtworzone laboratorium i kantor mistrza. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że wśród zgromadzonych tu urządzeń są również takie, które służyły do produkcji kapeluszy.
Od 2006 roku Stara Fabryka w Bielsku-Białej włączona jest do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i czynnie bierze udział w organizowanej rok rocznie Industriadzie.
https://muzeum.bielsko.pl/pl/historia-muzeum-stara-fabryka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz