W latach 1770-1776 w Rogalinie wybudowano z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego pałac. Pełniący funkcję starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego Kazimierz zdecydował, że ma to być jego rezydencja rodowa. Główny budynek pałacu połączony został ćwierćkolistymi galeriami z bocznymi oficynami. Obok pałacu powstały również: drewutnia, stajnia, powozownia i dworskie czworaki. Za pałacem zaprojektowano i wykonano ogród w stylu francuskim. W połowie XIX wieku wnuk Kazimierza, Edward Raczyński przekształca salę balową pałacu na zbrojownię, która wypełniona bronią i pamiątkami patriotycznymi staje się pierwszą na tych terenach izbą muzealną. W końcu XIX wieku pałac przechodzi kolejny ważny remont. W jego wyniku sala jadalna zamieniona zostaje w bibliotekę wypełnioną wydawnictwami o sztuce. W 1910 roku poniżej oficyny południowej powstaje budynek galerii. W jego wnętrzu udostępniona zostaje publiczności kolekcja malarstwa europejskiego i polskiego przełomu XIX i XX wieku uznawana przed II wojną światową za najlepszy ówczesny zbiór malarstwa na ziemiach polskich. W okresie II wojny światowej w pałacu funkcjonowała szkoła Hitlerjugend. Od 1949 roku pałac pełni funkcje muzealne. Obecnie obiekt w Rogalinie uznawany jest za czołowy przykład architektury rezydencjonalnej w Polsce. Obecnie zwiedzając wnętrza możemy przenieść się w czasy kolejnych właścicieli pałacu i cieszyć oczy pięknem tego miejsca.
W północnym skrzydle pałacu odtworzony został londyński gabinet ostatniego męskiego potomka rodu Raczyńskich - Edwarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na Uchodźstwie.
W powozowni zobaczyć można przykłady pojazdów konnych używanych w rezydencjach ziemiańskich na przełomie XIX i XX wieku. Z przedwojennych zasobów powozowni rogalińskiej zachowała się tylko jedna kareta typu coupe, pozostałe obiekty pochodzą z wytwórni wielkopolskich.
Kolekcja malarstwa Edwarda Raczyńskiego liczyła prawie 500 dzieł. Do chwili obecnej zachowało się 300 obrazów z czego 250 można oglądać zwiedzając wspomnianą wcześniej galerię. Wśród twórców dzieł wymienić należy Malczewskiego, Gierymskiego, Podkowińskiego, Boznańską, Fałata, Wyczółkowskiego, Mehoffera, a także Wyspiańskiego i Axentowicza. A przecież kolekcja nie ogranicza się tylko do twórców polskich.
Na koniec zwiedzania kompleksu warto wybrać się na poszukiwanie w parku za pałacem mających około 700 lat trzech dębów: Lech, Czech, Rus. Najstarszy z nich to dąb nazwany Rus. Jego wiek oceniany jest na około 800 lat. Jest to również najgrubszy w Rogalinie dąb - mierzy 9,15 m obwodu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz