Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powołane zostało do życia w 2008 roku. Dla zwiedzających Muzeum otwarło drzwi swojego wspaniałego budynku w 2017 roku. I w tym miejscu należy zatrzymać się na chwilę i wspomnieć o architekturze tego miejsca. Jest to konieczne, gdyż wygląd bryły Muzeum robi ogromne wrażenie. W 2010 roku w wyniku międzynarodowego konkursu na projekt Muzeum, wybrano propozycję przedstawioną przez studio architektoniczne "Kwadrat" z Gdyni. Budynek Muzeum ma powierzchnię około 23 tyś. m2 i podzielony jest na trzy poziomy. Poziom podziemny to serce Muzeum, gdzie znajduje się wystawa główna. Zajmuje ona powierzchnię 5 tyś. m2 co pozwala na ekspozycję jednej z największych wystaw historycznych na świecie. Poziom zerowy to plac otaczający Muzeum oraz budynki przeznaczone na apartamenty. Nad całością wznosi się trzeci poziom, którym jest wieża wysoka na 40,5 m i pochylona nad całością kompleksu pod kątem 56 stopni. Na wieży znajduje się punkt widokowy z którego podziwiać można panoramę miasta.
Ale wracając do najważniejszej części Muzeum. Wystawa główna znajduje się 14 metrów pod ziemią i podzielona jest na 18 sekcji. Przechodząc pomiędzy sekcjami poznajemy trzy główne tematy jakie chce nam się przedstawić i z jakimi chce się nas zapoznać. Są to: "Droga do wojny", "Groza wojny" i "Długi cień wojny". Przechodząc z sekcji do sekcji poznajemy grozę tamtych dni w szerokim kontekście nie tylko Polski, ale całej Europy i świata. Co ważne fakty związane z II wojną światową przekazywane są również z punktu widzenia zwykłych ludzi. Aby wszystko dobrze zrozumieć i w pełni przeżyć wizytę w Muzeum warto zdecydować się na zwiedzanie z audioprzewodnikiem. W każdej sekcji zobaczyć można liczne oryginalne pamiątki wyniesione z wojennej pożogi (jest ich około 2 tyś.) uzupełnione o urządzenia multimedialne zwiększające interaktywność i atrakcyjność zwiedzania dla najmłodszych turystów. Oficjalnie, aby zapoznać się z ekspozycją należy zarezerwować sobie 2 do 3 godzin, ale ja osobiście tak bardzo zagłębiłem się w to co na wystawie można zobaczyć, że po 3 godzinach zwiedziłem zaledwie 1/3 ekspozycji. I trudno się temu dziwić, gdyż ilość faktów i eksponatów prezentowanych zwiedzającym jest ogromna. Warto tu również dodać, że Muzeum II Wojny Światowej cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów, że w niecałe 2 lata od otwarcia przyjęło milion turystów.
Pomimo wszelkich kontrowersji związanych z próbami upolitycznienia Muzeum oraz wprowadzanym na ekspozycji zmianom w pierwotnej jej wersji uważam, że jest to jeden z najważniejszych obecnie obiektów muzealnych w Polsce, który należy koniecznie odwiedzić.
Dla zwiedzających: Muzeum dysponuje parkingiem podziemnym na 132 samochody. Zwiedzający mogą z niego korzystać bezpłatnie przez 3 godziny. Aby skorzystać z tej ulgi przed opuszczeniem Muzeum należy udać się z kwitem parkingowym i biletem wstępu do Punktu Informacji.
Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum mój zbiór biletów powiększył się o poniższe:
https://muzeum1939.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz