Gdańsk - Muzeum Gdańska - Muzeum Poczty Polskiej

Traktat wersalski z 1919 roku w jednym ze swych punktów zakładał powstanie na terenie Wolnego Miasta Gdańska polskich placówek pocztowych. Główną siedzibą pracy polskich pocztowców stał się budynek dawnego lazaretu na placu Heweliusza. 1 września 1939 jednocześnie z atakiem na Westerplatte oddziały Policji Porządkowej i SS rozpoczęły szturm na tę placówkę. Obrońcy stawiali opór do godziny 19:00, kiedy podjęto decyzję o kapitulacji. Wszyscy pocztowcy uczestniczący w obronie, którzy po zakończeniu walki opuścili budynek, zostali osądzeni i skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano. Aż do sierpnia 1991 roku nie znane było miejsce egzekucji i grobu 38 rozstrzelanych osób.
W 1979 roku powstało Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku podległe pod Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. W 2003 roku Muzeum stało się jednym z oddziałów Muzeum Gdańska. Zajmuje sale na parterze bohatersko bronionego budynku. Plac na którym budynek się znajduje zmienił swą nazwę i obecnie jest to plac Obrońców Poczty Polskiej. Odwiedzając to miejsce zobaczymy dokumenty związane z działalnością pocztowców w okresie od 1920 do 1939 roku ze szczególnym uwzględnieniem ich heroicznego czynu oraz historii związanej z przypadkowym odnalezieniem ich szczątków podczas budowy garaży na osiedlu Zaspa.
Po przeciwnej stronie wejścia do Muzeum mieszkańcy miasta i turyści odwiedzający to miejsce mają możliwość wysłania listu w istniejącej tu nadal placówce Poczty Polskiej.



https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/muzeum-poczty-polskiej-w-gdansku/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz