Wrocław - Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego - Dom Śląskiego Aptekarza

Gdzieś pod koniec XIII wieku we Wrocławiu rozpoczyna działalność apteka. Początki jej funkcjonowania odnotowane są w księgach podatkowych miasta pochodzących z 1286 roku. Jej pierwszym właścicielem był mistrz Mikołaj, a potem mistrz Peter. W roku 1360 na parceli przy Kurzym Targu powstaje budynek murowany, który od początku swojego istnienia przeznaczony jest na aptekę i mieszkanie farmaceuty. W 1554 i 1893 roku kamienica była przebudowywana. W budynku tym apteka funkcjonowała nieprzerwanie, aż do 1951 roku kiedy to doszło do upaństwowienia tej działalności. Później kamienica pełniła różne inne funkcje nie związane z aptekarstwem i stopniowo ulegała zniszczeniu. Dziś jednak uznać należy, że jest najlepiej zachowanym na Dolnym Śląsku przykładem kamienicy mieszczańskiej z okresu wczesnego renesansu, która zachowała swoją zabytkową elewację i układ wnętrz. Jest to efektem wielu lat prac remontowych i konserwatorskich, które rozpoczęły się w 1982 roku, kiedy podjęto decyzję o powstaniu Muzeum Farmacji i ulokowaniu go we wnętrzach tej kamienicy. Z uwagi na wysoki koszt i braki funduszów prace w kamienicy ukończono dopiero w 2011 co umożliwiło otwarcie Muzeum dla turystów.
Zwiedzanie Muzeum rozpoczyna się od razu po przejściu przez drzwi wejściowe. Wprost z ulicy wchodzimy do wnętrza dawnej apteki elegancko umeblowanej drewnianymi meblami. Na widok kasy, buteleczek na półkach i wagi, ręka sama ucieka do kieszeni w poszukiwaniu recepty, aby podać ją do realizacji. Ale dawniej w aptece obok leków zakupić można było również kosmetyki, przyprawy, wina, nalewki i miody. Z tej sali przechodzimy dalej i schodzimy do piwnicy. Tutaj czeka na nas tajemny świat średniowiecznej alchemii i nauk tajemnych. I chociaż dziś kojarzymy alchemię z kuglarstwem i oszustwem to miała ona znaczący wpływ na rozwój farmacji. Do dziś w laboratoriach chemicznych posługujemy się aparatami wymyślonymi przez alchemików. W piwnicy zgromadzono również ciężki sprzęt służący obróbce surowców do produkcji maści, past i kremów. Następnie udajemy się na piętro kamienicy, które poświęcone zostało lekom naturalnym. Zobaczymy tu przeróżne surowce roślinne, zwierzęce i mineralne w których odnajdowano właściwości lecznicze na różne ludzkie dolegliwości. Oczywiście nie zawsze skutecznie. Tutaj prezentowany jest również sprzęt apteczny do XIX wieku. Natomiast na drugim piętrze dowiemy się o pozyskiwaniu leków w sposób syntetyczny co nastąpiło dopiero w XIX wieku. Jednym z pierwszych takich leków była np. aspiryna.
Dla zwiedzających: wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest dla grup powyżej 5 osób. Szkoda, bo turysta indywidualny nie zajmujący się farmacją może mieć trudności z docenieniem eksponatów. Wejście do Muzeum jest dosyć słabo oznaczone. Sam stojąc pod kamienicą zastanawiałem się, czy pod dobry adres trafiłem. 


http://www.muzeumfarmacji.umed.wroc.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz