Gdańsk - Bazylika św. Brygidy

Spacerując po Gdańsku wielokrotnie napotykamy na ślady związane z walką o wolną Polskę w różnych okresach historii. Jednym z takich miejsc jest Bazylika św. Brygidy. Jej początki sięgają połowy XIV wieku. Wówczas w okolicy kościoła św. Katarzyny powstała kaplica pokutnic pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. W 1374 roku w drodze z Rzymu do Vadsteny zatrzymał się w Gdańsku kondukt żałobny ze szczątkami św. Brygidy Szwedzkiej. Fakt ten zapoczątkował kult św. Brygidy na Pomorzu. W związku z tym w 1392 roku na prośbę Wielkiego Mistrza Krzyżackiego do miasta przyjechała grupa sióstr co dało początek działania klasztoru Zakonu Najświętszego Zbawiciela (tzw. brygidek) w Gdańsku. Pod opieką sióstr kościół przekształcał się i piękniał. Niestety tuż po wyzwoleniu Gdańska wojska radzieckie mocno zdewastowały Bazylikę. Zawaleniu uległa część dachu i sklepienie, zniszczono wyposażenie, a pożary w 1957 i 1969 roku dopełniły zniszczenia. W takim stanie w 1970 roku kościół przekazany został diecezji gdańskiej. Proboszczem parafii został ksiądz Henryk Jankowski, który przystąpił do odbudowy trwającej do 1983 roku. Teren parafii św. Brygidy obejmował stocznie i liczne zakłady pracy. Spowodowało to, że kościół ten stał się ostoją dla ruchu "Solidarności" w latach 80-tych. To tutaj pomoc uzyskali Wałęsa, Mazowiecki, Michnik, Kuroń, Geremek i inni działacze zaangażowani w walkę z socjalistycznymi władzami.
W 2000 roku pojawił się pomysł zbudowania w prezbiterium bursztynowego ołtarza. Jego projekt stworzył prof. Stanisław Radwański i Mariusz Drapikowski. W wyniku wielu lat mozolnych prac powstało największe na świecie dzieło wykonane z bursztynu. Ołtarz ma wysokość ponad 11 metrów, a jego powierzchnia wynosi 120 metrów kwadratowych. Oznacza to, że jest trzykrotnie większy niż legendarna Bursztynowa Komnata. W centralnej części ołtarza umieszczono wizerunek Matki Boskiej - Opiekunki Ludzi Pracy. Po obu stronach obrazu znajdują się patronki Europy: św. Brygida Szwedzka i św. Elżbieta Hesselblad. Całość wprawia w zachwyt i zdumienie kunsztem wykonania i pięknem bursztynu użytego do powstania tego dzieła.
Poza wydarzeniami kościelnymi Bazylika udostępniona jest zwiedzającym. Dochód płynący z biletów wstępu przeznaczony jest na dokończenie prac związanych z Bursztynowym Ołtarzem. 



http://www.brygida.gdansk.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz