Kraków - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera

Krakowskie Zabłocie, rok 1938. Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych Rekord Sp. z o.o. założona rok wcześniej przez Izraela Kohna, Wolfa Luzera Glajtmana i Michała Gutmana przenosi się do nowej siedziby przy ul. Lipowej 4. Niestety rok później, w marcu 1939 zaprzestaje produkcji, a w czerwcu ogłasza upadłość. W listopadzie 1939 roku fabryką zainteresował się przedsiębiorca niemiecki Oskar Schindler. Wydzierżawił ją, zmienił jej nazwę na Deutsche Emailwarenfabrik, a następnie przystąpił do stopniowej rozbudowy. W fabryce produkowano naczynia emaliowane, a w 1943 także menażki, łuski i zapalniki do pocisków artyleryjskich i lotniczych. Kadra pracownicza fabryki to z początku Polacy, ale z czasem także Żydzi. Kiedy doszło do likwidacji getta w Krakowie, Schindler postanowił zapewnić kwaterunek swoim żydowskim pracownikom w barakach wybudowanych na parceli przyległej do zakładu. Warunki bytowe jakie zapewniono tym ludziom były zdecydowanie lepsze niż w obozie w Płaszowie. Kiedy front niebezpiecznie zaczął zbliżać się do Krakowa Schindler postanowił przenieść swoją fabrykę do Czech. Razem z pracownikami. Dzięki temu ocalił około 1100 osób pochodzenia żydowskiego.
Dzisiaj budynki dawnej fabryki w części należą do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Utworzono tu oddział Muzeum prezentujący historię Krakowa w czasie okupacji. Zwiedzanie rozpoczynamy od poznania życia codziennego miasta. Przez salon fotograficzny i fotoplastikon wychodzimy na ulice miasta mijając tramwaj, aby następnie ciasnymi i ciemnymi uliczkami getta wejść do wnętrza żydowskiego mieszkania i dojść do dawnego obozu w Płaszowie. To krótki opis scenariusza wystawy, która wzbogacona jest wieloma stanowiskami multimedialnymi oraz oryginalnymi pamiątkami tamtych czasów. Jedną z takich pamiątek jest gabinet Oskara Schindlera.
Oskar Schindler przeżył wojnę cały czas utrzymując kontakt z ocalonymi Żydami. W 1963 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Zmarł w 1974 roku. W 1993 jego historia trafiła na ekrany kin.


https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/fabryka-emalia-oskara-schindlera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz