Poznań - Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu jest jedną z pierwszych placówek muzealnych powstałych w tym mieście. Rozpoczęło swoją działalność już w 1898 roku. Początkową siedzibą Muzeum były zabudowania klasztoru pokarmelitańskiego, ale już w 10 lat po powstaniu Muzeum, przestrzeń ta stała się zbyt mała dla zgromadzonych zbiorów. W latach 1923/24 podjęto więc decyzję o przekazaniu zbiorów Państwu Polskiemu w depozyt i utworzenia Muzeum Sztuki Kościelnej z siedzibą w Zamku Cesarskim. Po pięciu latach z uwagi na nie uregulowaną kwestię funduszy na funkcjonowanie Muzeum zostało zlikwidowane, a zbiory wróciły w ręce kościoła. W 1936 roku w budynku Akademii Lubrańskiego wygospodarowano część pomieszczeń, aby ponownie udostępnić zbiory. W czasie II wojny światowej zbiory zostały przejęte przez okupanta i rozgrabione. Po wojnie starano się o odtworzenie zbiorów, ale niestety proces ten trwał latami. Część z eksponatów została zwrócona dopiero w 1990 roku. W 2005 roku udało się pozyskać fundusze na remont pomieszczeń Akademii Lubrańskiego przystosowujące budynek w całości na potrzeby Muzeum. Prace zakończono w 2007 roku.
Zwiedzający Muzeum mogą zobaczyć następujące zbiory:
- kolekcję malarstwa i rzeźby gotyckiej - eksponaty pochodzą z okresu od XIV do XVI wieku
- galerię nowożytną - prezentującą obiekty powstałe pomiędzy 1492 i 1815 rokiem
- skarbiec - w którym zaprezentowano dorobek pracy dawnych złotników
- salon ofiarodawców - na który składają się przekazane Muzeum przedmioty prezentujące jak żyli i jakimi przedmiotami otaczali się mieszkańcy miasta na przełomie XIX i XX wieku
- galerię portretów - która składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to portrety trumienne nigdzie indziej poza kulturą polską nie znane, natomiast druga to portrety reprezentacyjne.
Najcenniejszym i najważniejszym obiektem prezentowanym w Muzeum jest najstarsza relikwia na ziemiach polskich - Miecz św. Piotra. Jan Długosz opisał go w "Kronice biskupów poznańskich" jako prawdopodobny miecz, którym św. Piotr w Ogrodzie Oliwnym podczas pojmania Chrystusa odciął ucho Malchusowi. Miecz trafił do Polski prawdopodobnie około 968 roku jako podarunek papieża Stefana dla pierwszego biskupa Polski Jordana.



http://muzeum.poznan.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz