Pierwsza warownia w Niepołomicach powstała w 1358 roku prawdopodobnie z polecenia Kazimierza Wielkiego. Równocześnie z jej powstaniem wzniesiono zabudowania osady Niepołomice, która miała pełnić funkcje usługowe dla Zamku. Największy rozkwit nastąpił za panowania Władysława Jagiełły, który organizował tutaj spotkania z radą, sądy, zjazdy koronne oraz polowania. Po zwycięstwie pod Grunwaldem z Niepołomic wyruszył pieszo do katedry wawelskiej złożyć zdobyte chorągwie. Po 1506 roku Zygmunt III Stary rozpoczął przebudowę w stylu renesansowym. W czasie panujące w Krakowie epidemii w 1527 roku to tutaj przeniósł się ze swoim dworem. Niestety w 1550 roku wybuchł pożar, który zniszczył wschodnie i północne skrzydło Zamku. Po zdarzeniu tym Zygmunt August odbudował go nadając mu ostateczny wygląd. Niepołomicki Zamek pozostawał siedzibą królewską do śmierci Stefana Batorego. Od końca XVI wieku stanowił własność rodów szlacheckich: Curyłów, Branickich i Lubomirskich. W czasie najazdów szwedzkich został zniszczony i rozgrabiony. Po rozbiorach zaadaptowano go na koszary. Ratowanie Zamku rozpoczęto na początku XIX wieku, ale dopiero po 1991 roku przeprowadzono kompleksowe prace restauracyjne. Pozwoliło to na udostępnienie części pomieszczeń na działalność kulturalną, a w części zorganizowano luksusowy hotel.
Od 2002 roku w murach Zamku mieści się Muzeum Niepołomickie. Ja miałem okazję zwiedzać to miejsce w okresie pandemii, dlatego mogę przybliżyć tę cześć ekspozycji, która była wówczas udostępniona zwiedzającym. Pierwsza część to sale prezentujące tradycje łowieckie zarówno związane z Puszczą Niepołomicką, ale także odleglejszymi terenami - Syberią, Kanadą i Afryką. Obok wypreparowanych zwierząt zobaczyć można broń myśliwską. Uzupełnieniem tej części była również wystawa prezentująca historię stowarzyszeń i związków łowieckich, która prezentowana była do końca 2020 roku. Druga część to prezentacja XIX wiecznej sztuki polskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie zatytułowana "Sukiennice w Niepołomicach 2". Na ekspozycji zobaczyć można ponad 130 obrazów takich artystów jak: Siemiradzki, Grottger, Wyczółkowski, Malczewski czy Witkiewicz, oraz 25 rzeźb. Wiele z tych dzieł nie było nigdy wcześniej nigdzie prezentowanych.
https://www.muzeum.niepolomice.pl
Z Pana opisu wynika, że jest to bardzo ciekawe miejsce. Nigdy nie byłam w tym zamku. Myślę, że dzięki Panu jeszcze w tym roku odwiedzę te miejsce. Przepiękne zdjęcia.
OdpowiedzUsuńDziękuję ponownie za miłe słowa i zapraszam do komentowania kolejnych opisów.
Usuń