Ciechanów - Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Muzeum w Ciechanowie powstało w 1973 roku. Początkowo funkcjonowało jako Muzeum Zamku w Ciechanowie, a po trzech latach zostało przekształcone w Muzeum Historyczne i podlegało pod Muzeum Okręgowe w Opinogórze. Przez wiele lat zajmowało się gromadzeniem obiektów archeologicznych pozyskiwanych z wykopalisk i znalezisk na terenie ówczesnego województwa ciechanowskiego. W 1979 roku Muzeum w Opinogórze utraciło status Muzeum Okręgowego na rzecz Muzeum w Ciechanowie. Fakt ten miał ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju tej placówki. Z Opinogóry przeniesiono dział etnograficzny, rozwijano dział archeologiczny i powołano nowe działy: przyrodniczy, sztuki, oświaty oraz historii. Stale powiększające się zasoby muzealne wymagały odpowiednich warunków lokalowych dostosowanych do potrzeb ekspozycyjnych. W tym celu w 1984 roku, na główną siedzibę, Muzeum pozyskało budynek dawnego banku mieszczańsko-rolniczego przy ul. Warszawskiej, powstały w 1924 roku wg projektu ciechanowskiego architekta Jerzego Korczaka. Zwiedzający mają możliwość zobaczyć tu obecnie:
- dwie wystawy czasowe:
"Obrazy z domów naszych przodków" to zbiór 252 obrazów jakie można było oglądać na ścianach domów naszych dziadków i pradziadków. Obok wizerunków Świętej Rodziny zobaczyć można monidła, pejzaże oraz obrazy ze scenkami antycznymi. Całość uzupełniona jest makatkami wyszywanymi i i wieszanymi najczęściej w kuchniach.
Druga wystawa "Między życiem, a śmiercią" to ekspozycja dwóch obrazów mistrzów europejskiego malarstwa ze zbiorów prywatnych. Ta wyjątkowa dla ciechanowskiego Muzeum wystawa ma zapoczątkować cykl prezentacji dzieł najwybitniejszych malarzy i rzeźbiarzy europejskich. Pierwszy obraz reprezentuje flamandzką szkołę malarstwa - "Porwanie Prozerpiny" Jana Brueghla starszego przy współpracy Hendrika van Balena. Drugie dzieło należy do szkoły hiszpańskiej - „Chłopcy z melonem i winogronami” Bartlomé Estébana Murilla.
- trzy wystawy stałe:
"Utracony świat" Ślady rodzin żydowskich do 1942 roku" to wystawa złożona z niewielkiej ilości pamiątek uratowanych przed zapomnieniem, że w Ciechanowie przed wojną Żydzi stanowili dużą część społeczeństwa funkcjonującego w mieście.
Oglądając wystawę "Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze" można poczuć się jak Guliwer wśród liliputów. Mamy tu bowiem w pomniejszeniu wygląd dawnej wsi: zabudowania, warsztaty rzemieślników, maszyny, pojazdy i narzędzia. A wszystko to wykonane przez p. Kazimierza Bobińskiego, który postanowił odtworzyć utrwalony w jego pamięci obraz wsi z jego dzieciństwa i młodości.
Ostatnia ekspozycja prezentuje rzeźbę ludową z terenu Ziemi Zakrzewskiej. Rzeźby datowane są na okres od początku XIX wieku do lat 30-50-tych XX wieku.
Lubię, kiedy w Muzeum czuję się oczekiwanym i chcianym gościem. I bez wątpienia tutaj tak jest. Podczas całego pobytu w Muzeum opiekę nade mną sprawował pracownik, który chętnie dzielił się informacjami na temat poszczególnych ekspozycji, ale także wypowiadał swoje opinie i dzielił się swoimi odczuciami z odbioru poszczególnych wystaw. Było to bardzo miłe i przyjemne. Dlatego zdecydowanie polecam odwiedziny w tym miejscu. A kto będzie miał więcej czasu niż ja na zwiedzanie Ciechanowa to oprócz wizyty w gmachu głównym warto zajrzeć do pozostałych dwóch placówek podległych Muzeum: Zamek Książąt Mazowieckich oraz Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie.



https://muzeumciechanow.pl/

4 komentarze:

  1. Rzeczywiście, jest to zadbane i wyjątkowe miejsce. Uwagę moją zwrócił sposób zaprezentowania ekspozycji. Pan, który nas oprowadzał był bardzo pomocny, zaangażowany i kompetentny. Poświęcił nam bardzo dużo czasu.
    Z kolei Pana opis, tego muzeum na blogu, jest bardzo interesujące i zachęcające do zwiedzenia tego miejsca. Prawdopodobnie ponownie odwiedzę to miejsce. I to dzięki Panu:-)
    Przepiękne ujęcia zdjęć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wygląda na to, że mieliśmy tego samego przewodnika. :)
      Bardzo dziękuję za te słowa, bo mnie wydawało się, że wpis nie do końca jest udany.

      Usuń