Łódź - Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Początki funkcjonowania w Łodzi Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego wywodzą się od uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku i utworzenia w tym mieście Muzeum Miejskiego. Z uwagi na bardzo dużą różnorodność gromadzonych kolekcji zdecydowano, aby zbiory podzielić tworząc bardziej wyspecjalizowane placówki muzealne. Zbiory archeologiczne i etnograficzne trafiły do uruchomionego w dniu 1 stycznia 1931 roku Miejskiego Muzeum Etnograficznego. Muzeum to skupiło się na gromadzeniu eksponatów pochodzących z województw centralnej Polski: łódzkiego, kieleckiego, a z czasem także z województw wschodnich: lubelskiego, wołyńskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego. Z początkowych 1460 obiektów tuż przed wybuchem II wojny światowej w zasobach Muzeum znajdowało się około 14 tyś. zabytków. Po zakończeniu wojny Muzeum zostało podzielone na dwie placówki: Prehistoryczną i Etnograficzną, a na siedzibę przeznaczono obecnie zajmowany budynek dawnej szkoły przy Placu Wolności 14. Podział na dwie placówki muzealne trwał do 1955 roku.
Obecnie w Muzeum funkcjonują cztery działy:
1. Archeologiczny - zbiory obejmują zabytki pozyskane podczas badań wykopaliskowych przeprowadzanych w Polsce Środkowej i na Kujawach.
2. Etnograficzny - na zbiory tego działu składają się przedmioty ilustrujące życie tradycyjnej polskiej wsi. Można również podziwiać bardzo interesującą kolekcję strojów huculskich (z terenów dzisiejszej Ukrainy) i zbiory pozaeuropejskie z Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii (także sztukę australijskich Aborygenów).
3. Numizmatyczny - który gromadzi monety późnośredniowieczne, nowożytne oraz pieniądze papierowe i medale. W zbiorach znajduje się jeden z najstarszych banknotów świata (Chiny II poł. XIV w.), pierwsze banknoty europejskie emitowane w Szwecji, a także komplet najstarszych banknotów polskich z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej.
4. Zbiorów Teatralnych - najmłodszy dział Muzeum. Jest to jedyna w Polsce kolekcja lalek teatralnych, projektów scenograficznych i archiwaliów związanych z polskim teatrem lalek.
Jak podaje samo Muzeum, na koniec 2018 roku w jego zasobach znajdowało się prawie 300 tyś. eksponatów.

https://www.maie.lodz.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz